Wentylacja – kluczowy proces dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa
Wentylacja to nic innego jak systematyczny, zorganizowany proces wymiany powietrza w celu jego odświeżenia, to proces usunięcia zanieczyszczonego i „zużytego” powietrza oraz jednoczesne zastąpienie go świeżym, odpowiednio dotlenionym. Jednocześnie to proces nie tylko wymuszenia przepływu, cyrkulacji powietrza pomiędzy wewnątrz i zewnątrz, ale także jego pełna filtracja, usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, pyłów , kurzu, oparów, tłuszczy, bio zanieczyszczeń (zapachów), wilgoci czy dymu (np.: tytoniowego).
Z tegoż względu budynek nie prawidłowo wentylowany, z czasem staje się „chory”, może wystąpić duże zawilgocenie ścian, co w dalszej konsekwencji prowadzi do powstania grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów – nierzadko niewidocznych gołym okiem, a tkwiących w głębi ścian konstrukcyjnych budynku.
Dlatego odpowiednia wentylacja zarówno budynku mieszkalnego, jak i użytku publicznego, korporacyjnego jest tak ważna. „Chory” budynek to także, m.in. bóle głowy, astma, alergie, przewlekłe zapalnie gardła, krtani itp. dla jego użytkowników. Poza fizycznymi dolegliwościami pojawiają się też: problem z koncentracją, senność, ogólne rozbicie, niechęć, zmienne stany emocjonalne.
Główne zadania wentylacji i jej podstawowe rodzaje, jakie wyróżniamy?
Przed wentylacją stoją konkretne zadania do wykonania. Jej funkcjonalność jest jasno określona, wyłącznie sposób realizacji wyznaczonych celów może się od siebie zdecydowanie różnić – być bardziej czym mniej zautomatyzowany, bardziej czy mniej precyzyjny w określeniu docelowych i pożądanych parametrów powietrza albo też bardziej czy mniej ekologiczny i energooszczędny w jednym.
Strategiczne zadania wentylacji to:
– stworzenie pożądanych warunków mikroklimatycznych w pomieszczeniu;
– ochrona przed zawilgoceniem budynków, a tym samym zabezpieczenie jego materiałów budulcowych i całej konstrukcji. Niekontrolowana woda i para wodna jako wróg budowniczych elementów domu, ich osłabienie;
– zdrowie dla użytkowników, komfort przebywania i dobre samopoczucie;
– wymuszanie przepływu i ruchu powietrza zwłaszcza w newralgicznych miejscach o dużych zyskach cieplnych i wilgoci jak: kuchnia, łazienka czy basen.
Jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje wentylacji? Mówiąc o kategorii wentylacji należy uświadomić sobie, że dzielimy ją na:
– wentylacja grawitacyjna – jest to naturalny sposób ruchu powietrza, wykorzystujący siłę wiatru, przewody kominowe oraz odpowiednie nawiewniki w ramach okiennych. Jest to najstarszy rodzaj wentylacji, który sprawdza się przede wszystkim w starych budynkach, kamienicach, gdzie nieszczelności w murach, otworach okiennych i drzwiowych są znaczne. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje naturalny proces unoszenia się ciepłego powietrza, powodując ciąg kominowy i usuwanie w ten sposób zużytego powietrza.
W przypadku dokonania modernizacji starych budynków, dokonania osuszenia ścian, termomodernizacji, wymiany okien i drzwi, wentylacja grawitacyjna przestaje być funkcjonalna. Wówczas należy zmodernizować system wentylacyjny, od którego naprawdę bardzo wiele zależy.
– wentylacja mechaniczna – w tym przypadku ruch powietrza pobudzany jest przez pracę wentylatorów, dzięki czemu istnieje stała kontrola przepływu powietrza przez cały rok, niezależnie od warunków zewnętrznych. Dodatkowo przy wentylacji mechanicznej możliwa jest również jakże ważna filtracja powietrza, a także brak jest zagrożenia wystąpienie zawilgocenia. Nie ma również potrzeby budowania kominów
– wentylacja hybrydowa – jest to połączenie obu powyższych. Najbardziej ekologiczna, przyjazna środowisku i energooszczędna. Jest systemem, który łączy zalety wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej – stosując je naprzemiennie. Przyczynia się do ograniczenia nadmiernego zużycia energii elektrycznej, w razie gdy siły naturalne są niewystarczające to wspomagane są mechanicznie.
Nowoczesne systemy wentylacji – na jakie rozwiązania warto postawić w nowatorskim i przyjaznym środowisku świecie?
Polecamy przyjrzeć się wnikliwie bardzo korzystnym rozwiązaniom w zakresie wentylacji, jak chociażby wentylacji z odzyskiem ciepła tzw. rekuperacja. Współcześnie jest to rozwiązanie wentylacyjne na miarę inteligentnych i ekologicznych domów, które pozwala na oszczędności w ogrzewaniu i klimatyzowaniu na poziomie nawet 70 % w stosunku do standardowych rozwiązań.
Dodatkowo rekuperacja jest wydatkiem kwalifikowanym, objętym rządowym programem „Czyste powietrze”, w którym można uzyskać dofinansowanie do poniesionych wydatków. Szczegóły ów projektu, warunki, wymogi, wnioski znajdziesz na rządowej stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/ .
Postaw na zdrowy i dobrze wentylowany Twój dom.
Warto sprawdzić: klimatyzacja biurowa, klimatyzacja komfortu, klimatyzacja przemysłowa, montaż klimatyzacji