Inteligentny dom, czyli tzw. smart home wiąże się również z tematyką instalacji wentylacyjnych, grzewczych i klimatyzacyjnych.To domowe „trio” jak najbardziej może być zintegrowane ze sobą i zarządzane poleceniami wydawanymi na odległość.
Smart home to nic innego jak współpraca wielu urządzeń domowego i codziennego użytku, wzajemne interakcje pomiędzy nimi, współzależność oraz wysyłanie sygnałów o charakterze przyczynowo -skutkowym, np.: współpraca oświetlenia z roletami, alarmu z domofonem, rolet z alarmem itp. Inteligentny dom, a w tym i inteligentna klimatyzacja czy wentylacja opiera się na pojęciu tzw. „internetu rzeczy”. Jest to koncepcja przedmiotów połączonych wirtualnie w sieci.
Powstaje pytanie: Jak sterujemy klimatyzacją czy systemami wentylacji w inteligentnym domu?
Kontrola i wydawanie poleceń odbywa się poprzez:
– panel dotykowy z intuicyjnym i przyjaznym interfejsem;
– smartfon czy tablet np. w systemie Android czy IOS;
– tradycyjny bezprzewodowy pilot;
– stronę www, logując się na swój profil zarządzania systemem z komputera czy laptopu.
Jak to działa?
System inteligentnego zarządzania urządzeniami, np.: klimatyzatorem składa się z odpowiedniej automatyki. Każdorazowo są to sterowniki, umieszczone wewnątrz centrali klimatyzacyjnej, czy wentylacyjnej oraz manipulatory, na które oddziałuje użytkownik. Dla przykładu smartfon – poprzez odpowiednią aplikację – wysyła sygnał podczerwieni do przedmiotowych sterowników zarządzanego urządzenia.
Jakimi parametrami można sterować w systemie smart home w zakresie klimatyzacji i wentylacji?
Użytkownik systemu może decydować m.in. o następujących parametrach:
– poziomie temperatury w określonych odcinkach czasowych, jej zmiana określona kalendarzowo, godzinowo, czasowo itp.;
– efektywność odzysku ciepła; tryb działania rekuperatora;
-ilość świeżego powietrza napływowego;
– filtracja, jonizacja powietrza;
– ciśnienie powietrza;
– poziom wilgotności powietrza;
– dystrybucja powietrza w poszczególnych pomieszczeniach domu.
Klimatyzacja sterowana przez wi-fi z drugiego krańca świata? Czyli korzyści płynące z poleceń wydawanych na odległość wobec klimatyzacji i wentylacji
Podstawowe korzyści, jakie niesie za sobą inteligentne sterowanie klimatyzacją to nade wszystko uzyskanie optymalnych warunków, mikroklimatu w pomieszczeniach, zdrowie oraz bezpieczeństwo użytkowników, właściwe warunki dla naszych roślin, zwierząt, sprzętu, maszyn, etc. – nawet na odległość, gdy chwilowo jesteśmy np.: na wyjeździe czy w delegacji.
Kolejnym, jakże istotnym elementem jest optymalizacja wykorzystania energii, a tym samym znaczne oszczędności w naszym budżecie. Przykładowo wracając do domu, po okresie nieobecności mamy możliwość wcześniejszego wysłania sygnału podniesienia temperatury, ogrzania pomieszczeń, co oznacza, że dom nie jest wyziębiony gdy powracamy i nie musimy czekać na powrót komfortu cieplnego.W odwrotnej sytuacji – gdy jest upalnie na zewnątrz – możemy stosownie schłodzić temperaturę w wewnątrz. Podczas naszej nieobecności inteligentna klimatyzacja czy wentylacja odpowiednio i w kontrolowany sposób „ spowalnia”, aby zapewnić optymalną energooszczędność.
Inteligentny dom czyli tzw. smart home to poza systemem klimatyzacji i wentylacji również zarządzanie m.in.:
– dopływem wody;
– sprzętem RTV;
-roletami domowymi;
– systemem okiennym i drzwiowym, bramami wejściowymi czy garażowymi;
– monitoringiem;
– stacją pogodową;
– gniazdkami elektrycznymi;
– pompami ciepła czy kotłownią i wieloma innymi elementami wyposażenia domowego.
Przeczytaj również:
Zobacz także: