Kwestia tego, ile decybeli generowanych przez sąsiada będzie do Ciebie trafiać, jest zależna od wielu czynników. Należy do nich m.in. odległość hałaśliwych urządzeń od Twojej działki, ich ilość, zwłaszcza w wykorzystywaniu w tym samym czasie, a w przypadku bloków także grubość ścian. Dlatego też nie można przytoczyć jednej konkretnej wartości, ponieważ w różnych okolicznościach będzie ona zupełnie inna. Trzeba jednak zaznaczyć, że kiedy hałas staje się nie do zniesienia, możliwe jest złożenie zażalenia. Co istotne, większość urządzeń codziennego użytku jest tak skonstruowana, że ich praca przebiega z neutralnym dla człowieka poziomem głośności, czyli takim, do którego łatwo jest się przyzwyczaić i nie jest on szkodliwy dla zdrowia.
Ile decybeli ma klimatyzator?
Kiedy sąsiad inwestuje w klimatyzację lub chcesz to zrobić Ty, może zainteresować Cię kwestia tego, ile decybeli generuje klimatyzator. Otóż większość urządzeń tego typu pracuje na poziomie głośności w przedziale 25-50 dB. Zdecydowanie najbardziej zauważalne są jednostki przenośne. Dlatego, jeśli zależy Ci na relatywnie cichej technologii, możesz sięgnąć po klimatyzację typu split. To propozycja z jedną jednostką zewnętrzną i jedną wewnętrzną. Zauważ, że urządzenia multi-split z racji jednoczesnego działania w kilku pomieszczeniach generują więcej hałasu. Możemy zaproponować Ci na przykład klimatyzację Daikin Emura, której praca jest porównywalna do szeptu. To dlatego, że ciśnienie akustyczne spada wówczas do 19 dBA.
Jaka odległość klimatyzatora od działki?
Odległość klimatyzatora od działki waha się w zależności od przegrody dzielącej jednostkę zewnętrzną urządzenia od mieszkań sąsiadów. Mowa tu o wartościach wahających się pomiędzy kilkoma i kilkunastoma metrami. Z tej informacji można wywnioskować, że kwestia ta jest uwzględniana indywidualnie. Urządzenie nie może jednak przekraczać 40 dBA, które zostaną odebrane przez osoby mieszkające w Twoim pobliżu. Jeśli tak się stanie, może okazać się, że sąsiedzi wniosą skargę związaną z zakłóceniem ciszy.
Jak się mierzy decybele?
Jeśli okaże się, że sąsiad generuje zbyt wielki hałas, warto zmierzyć poziom decybeli, jaki jest przez Ciebie odbierany. W tym celu wykorzystuje się urządzenie zwane decybelomierzem lub sonometrem. Poziom hałasu w budynkach mieszkalnych, jaki jest dopuszczalny, wynosi 40 dBA w dzień i 30 dBA w nocy. W sytuacji, gdy zostanie on przekroczony, możliwe jest zgłoszenie problemu do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zbyt głośne środowisko może okazać się szkodliwe dla zdrowia, głównie słuchu, dlatego masz prawo złożyć zażalenie na osobę, która przyczynia się do jego powstania. Skargę możesz zgłosić pisemnie lub ustnie, jednak wówczas musi ona zostać zaprotokołowana. Taki wniosek musi zawierać imię, nazwisko i adres zgłaszającego. Państwowa Inspekcja Sanitarna ma nie więcej niż miesiąc, a w przypadkach bardzo skomplikowanych – nie więcej niż dwa miesiące na rozpatrzenie skargi.
Zobacz również inne wpisy: