Kwestia serwerów jest tym, co interesuje wielu przyszłych inwestorów wchodzących w branżę telekomunikacyjną i informatyczną. Warto wiedzieć, że mogą one przechowywać i umożliwiać dystrybucję plików, odpowiadać za funkcjonowanie poczty, zarządzać bazą danych i materiałami przeznaczonymi do wydruku oraz obsługiwać żądania protokołu komunikacyjnego HTTP. Nie są to jednak wszystkie możliwości, a raczej te najpowszechniejsze. W skrócie możemy stwierdzić, że serwer to komputer do przechowywania informacji i ich przetwarzania. Co więcej, jego nieustanna praca jest konieczna dla funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Tego typu sprzęt jest przechowywany w serwerowniach, które muszą spełniać konkretne normy, m.in. zapewniać odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, za co odpowiedzialna jest klimatyzacja precyzyjna.
Do czego można wykorzystać serwer?
Serwer to urządzenie fizyczne lub maszyna wirtualna, które udostępnia użytkownikom określne usługi. Mowa tu nie tylko o wspomnianej wcześniej opcjach, ale warto także wspomnieć m.in. o tym, iż to na serwerach umieszczane są strony internetowe, sklepy online, czy przykładowo popularne obecnie media społecznościowe. One wszystkie opierają się na danych, które muszą być przechowywane. Do tego celu wykorzystuje się właśnie serwery. Tego typu urządzenia mogą kojarzyć się także z grami dostępnymi w sieci, przelewami bankowymi, czy wyszukiwarkami. Jak najbardziej jest to słuszne powiązanie, ponieważ wszystko, co odbywa się w wymiarze wirtualnym, online, opiera się na pracy poszczególnego serwera, lub wielu serwerów.
Jakie funkcje są realizowane przez serwery?
Uogólniając, możemy stwierdzić, że serwery umożliwiają działanie internetu. To dlatego, że wszelkie strony WWW, portale społecznościowe, serwisy informacyjne i komunikacyjne opierają się na danych, które są przechowywane na komputerach ulokowanych w serwerowniach. Świat wirtualny potrzebuje ich, by móc w ogóle istnieć. Swoje pomieszczenia techniczne mają mniejsze i większe przedsiębiorstwa. Te drugie często lokują serwery z dala od siedziby głównej, niejednokrotnie nawet w innym obszarze geograficznym.
Co wchodzi w skład serwera?
Serwer składa się z wbudowanych zasilaczy – hot-plug, awaryjnego zasilania i układu kontroli poprawnej pracy – watchdog. Ważne są także wykorzystane dyski, coraz chętniej wybierane w szybkiej wersji SSD – solid-state drive. Warto wspomnieć, że serwery przechowuje się w szafach stelażowych, zwanych rackami. Serwerownie, w których stoją, muszą spełniać konkretne normy, w tym być wyposażone w klimatyzację precyzyjną, gwarantującą odpowiednie warunki do pracy komputerów. Trzeba zaznaczyć, że do głównych pomieszczeń tego typu miejsc dostęp mają tylko osoby upoważnione, a długotrwałe przebywanie w ich wnętrzach może okazać się szkodliwe dla zdrowia. Z tego powodu wydziela się osobne przestrzenie dla pracowników odpowiedzialnych za obsługę i monitorowanie serwerów. Brak powszechnego dostępu do sprzętu niesie ze sobą także inną korzyść – zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych na nim danych, które często są poufne.
Zobacz także inne wpisy: