Zwiększenie wydajności klimatyzatora niesie ze sobą wiele korzyści, które łączą się zarówno z kwestiami ekonomicznymi, jak i efektywnościowymi dotyczącymi jakości pracy urządzenia. Warto wiedzieć, że czynności z tym związane nie muszą wcale być skomplikowane. Czasem wystarczy odpowiednie ulokowanie jednostki. Zastanawiając się, jak wpłynąć na wydajność klimatyzacji, należy także uwzględnić rodzaj samego urządzenia, to jest to, czy mamy do czynienia z modelem naściennym, przypodłogowym, czy może przenośnym.

Jak poprawić wydajność klimatyzacji w domu?

W przypadku klimatyzacji domowej warto sięgnąć po rozwiązanie dwururowe z możliwością wystawienia na taras lub balkon. To pozwoli na skuteczną redukcję hałasu i idące z tym w parze zwiększenie wydajności urządzenia. Jeśli chodzi o pracę klimatyzatora i to, ile energii zużywa, warto pamiętać, że w trybie grzania wartości te są wyższe, niż podczas chłodzenia. Mimo to ogrzewanie domu takim urządzeniem może być nawet 15% tańsze, niż wykorzystując w tym celu kocioł kondensacyjny.

Co wpływa na wydajność klimatyzacji?

Warto także zastanowić się, co wpływa na wydajność klimatyzacji, czyli mówiąc krótko – od czego ta cecha zależy. Wśród czynników możemy wymienić promieniowanie słoneczne, izolację budynku oraz izolację termiczną w podłodze i stropie. Z tego można wywnioskować, że aby poprawić wydajność klimatyzatora, przed inwestycją dobrze będzie zadbać o zapewnienie mu odpowiednich warunków. O ile na światło słoneczne, które trafia do pomieszczenia, nie mamy większego wpływu, o termomodernizację budynku możemy się już zatroszczyć i tym samym – wpłynąć na jakość i ekonomiczność pracy jednostki regulującej temperaturę.

Jakie urządzenie wybrać?

Wybierając klimatyzator, trzeba uwzględnić indywidualne potrzeby. Ważny jest m.in. metraż pomieszczenia. Istotne jest też to, ile pokoi ma zostać objęte działaniem urządzenia. W przypadku kawalerek zdecydowanie wystarczy jednostka typu split. Z kolei w większych mieszkaniach i domach jednorodzinnych praktycznie zawsze najlepszym wyborem jest urządzenie multi split. Jeśli zastanawiasz się, czym oba te rodzaje się różnią, zapraszamy do zapoznania się na naszym wpisem blogowym, pt.:”Jaki klimatyzator do dwóch pokoi?”

Wśród naszych propozycji znajdziesz model Rotenso Ukura, który zapewnia korzyści, takie jak tryb AUTO i funkcję SLEEP. Warto także wspomnieć o trybie pracy iAIR, w którym jednostka automatycznie osusza i oczyszcza wnętrze klimatyzatora. To zapobiega nieprzyjemnym zapachom i pojawianiu się bakterii. Najwyższą sprawność Rotenso Ukura wykazuje przy temperaturach zewnętrznych od -15℃ do 50℃ i wewnętrznych w zakresie od 0℃ do 32℃. Jednostką możesz sterować zdalnie z poziomu pilota lub wykorzystując przycisk pod przednim panelem.

Przeczytaj także inne wpisy: