Warto wiedzieć, że podczas powstawania tego typu pomieszczeń technicznych niezbędne jest nadzorowanie przez określonych specjalistów, w tym kierownika, koordynatora projektu. Musi on mieć doświadczenie zarówno w budowaniu serwerowni, jak i jej projektowaniu. Jest to niezbędne dla usprawnienia komunikacji z inwestorem.
Kto buduje data center?
Data center, podobnie jak serwerownie są budowane w wielu celach i najczęściej np. dla firm informatycznych i telekomunikacyjnych. Jako przykład może posłużyć tu globalnie rozpoznawalna marka – Microsoft, która taką inwestycję zaplanowała również na terenie Polski, niedaleko od stolicy. Przypadek tego przedsiębiorstwa pokazuje, że pomieszczenia techniczne są niezbędne zarówno większym, jak i mniejszym firmom, które wykorzystują technologię komputerową.
Dlaczego niezbędne jest zaangażowanie wielu osób?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że za budowę serwerowni nie mogą być odpowiedzialne osoby przypadkowe. Konieczne jest tu kompleksowe podejście do tematu, zaangażowanie grupy specjalistów, którzy najlepiej dostosują projekt do Twoich potrzeb, a następnie wprowadzą go w życie. Dlatego należy uwzględnić trzy frazy:
– projekt,
– realizację,
– utrzymanie.
W pierwszym etapie potrzebne będzie wsparcie nie tylko architekta, ale też inżyniera, który zna się na dostosowaniu pomieszczeń do funkcji serwerowni. Następnie przychodzi pora na pracę ekipy budowlanej ze znajomością i doświadczeniem w branży. Ostatnia z faz polega na zapewnieniu odpowiedniej obsługi i konserwacji technologii. Warto pamiętać, że rozwiązania technologiczne, w tym te obejmujące serwery, stale ulegają modernizacji.
Co znajduje się w serwerowni?
Pierwszym elementem wyposażenia serwerowni, jaki przychodzi na myśl, są zdecydowanie komputery-serwery. Przechowuje się je w szafach stelażowych, zwanych rackami. Każdy komputer zajmuje osobną skrytkę. Oprócz tego niezbędne są źródła awaryjnego zasilania, podłoga techniczna chroniąca przed zalaniem, systemy przeciwpożarowe i alarmowe, jak również – o czym warto pamiętać – klimatyzacja precyzyjna. To właśnie ta ostatnia technologia odpowiada za regulację temperatury i wilgotności w pomieszczeniu technicznym. Trzeba wiedzieć, że odpowiednie warunki znacznie poprawią żywotność komputerów, zapobiegając ich przegrzaniu i powstaniu pleśni oraz grzyba, które mogłyby uszkodzić sprzęt. Klimatyzację serwerowni dobiera się do jej zapotrzebowania na moc chłodniczą, która jest kwestią indywidualną. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady i skorzystanie z kompleksowego wsparcia specjalisty.
Jaką klimatyzację precyzyjną wybrać?
Jak już wyjaśniliśmy, klimatyzacja precyzyjna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia serwerowni. Oznacza to, że musi być prawidłowo dobrana. Jeśli chodzi o nasze propozycje, są to m.in. MiniSpace EC dla małych pomieszczeń technicznych o mocach od 4 kW do 20 kW i seria CyberAir 3 idealna przy projektach o koniecznych mocach chłodniczych powyżej 20 kW. To pokazuje, że niezależnie od specyfiki serwerowni, łatwo można dobrać właściwe dla niech urządzenie regulujące temperaturę i wilgotność. Jest to niewątpliwe ułatwienie dla osoby, która jest zainteresowana inwestycją w nowoczesną technologię. Szczególnie kiedy doda się do tego profesjonalne wsparcie na każdym etapie – doboru, montażu i serwisu klimatyzacji precyzyjnej.
Zobacz również inne porady: