Powodem, dla którego nie skrapla się woda z klimatyzacji, może być fakt, że podczas niższych temperatur, układ pracuje z mniejszą mocą. Wówczas temperatura parownika jest wyższa i nie może osiągnąć temperatury punktu rosy. Oprócz tego przyczyną może być przykładowo:
– niedostateczne czyszczenie urządzenia,
– niewłaściwe odwodnienie,
– nadmierna wilgotność
– niedostateczne obciążenie, do którego dochodzi, gdy urządzenie jest zbyt duże do powierzchni danego pomieszczenia,
– nieprawidłowa cyrkulacja powietrza,
– błędne ustawienie urządzenia,
– awaria wymiennika ciepła, wentylatora, pompy odpływu, czy czujników.
Trzeba jednak zauważyć, że skropliny są czymś zupełnie normalnym, ponadto należy je odprowadzać. Odmienną sytuacją jest ta, w której klimatyzacja przecieka, czyli z urządzenia kapie woda. To efekt niepożądany, który wynika z awarii. Jej przyczyną może być awaria wiatraka jednostki wewnętrznej, silne zanieczyszczenie urządzenia lub niedobór freonu.
Ile skroplin z klimatyzacji dziennie?
Kolejną istotną kwestią jest prawidłowa ilość skroplin z klimatyzacji, jaka wydziela się dziennie. Dobierając sposób odprowadzenia wody, należy zauważyć, że z urządzenia może powstać nawet pięć litrów w ciągu jednej doby. Dlatego trzeba zastanowić się, gdzie gromadzić ową ciecz. Dzienne skraplanie się kilku litrów z klimatyzacji jest czymś w zupełności normalnym, jest to prawidłowe zjawisko, które nie świadczy o usterce. Jak jednak wyjaśniliśmy wyżej, w niektórych sytuacjach nie dochodzi do tego procesu. Fakt powstawania skroplin jest także uzależniony od wilgotności powietrza.
Jak odprowadzić wodę z klimatyzacji?
Możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby odprowadzania skroplin z klimatyzacji:
– do kanalizacji,
– do zbiornika zewnętrznego.
Zawsze jednak należy przeprowadzić ten proces. Pierwsza metoda, czyli podłączenie klimatyzacji do kanalizacji nie wymaga ingerencji człowieka, jest więc najwygodniejsza. Z kolei w momencie, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie zbiornika zewnętrznego, który można ustawić na przykład na balkonie, trzeba pamiętać o jego regularnym opróżnianiu. Jednocześnie pojemnik musi być odpowiednio pojemny. Jak wspomnieliśmy wyżej, może powstać nawet pięć litrów skroplin dziennie. W sytuacji, w której wykorzystywany jest zbiornik, możliwe jest zastosowanie wydzielonej przez klimatyzator wody do nawadniania roślin, co dodaje zastosowania praktycznego temu sposobowi.
Jakie urządzenie wybrać?
Niezależnie od tego, jaką klimatyzację wybierzesz, musisz zadbać o odprowadzanie skroplin. Warto jednak wspomnieć, że najpopularniejsze i najefektywniejsze są urządzenia naścienne. Dostępne są jednostki typu split i multi-split. Każda z nich sprawdzi się w innych warunkach. Pierwsza jest idealna do stosowania w kawalerkach, czyli tam, gdzie wystarczy jedna jednostka wewnętrzna. Druga jest dedykowana wielopokojowym domom i lokalom. Możemy zaproponować m.in. Rotenso Ukura oraz Rotenso Mirai, czyli klimatyzatory typu split. Oba cechują się wysoką jakością, której wyrazem jest skuteczne oczyszczanie powietrza przez innowacyjne filtry. Warto wspomnieć także o estetycznym designie, który sprawdzi się w większości wnętrz ze względu na swój uniwersalny charakter.
Przeczytaj także inne wpisy: