Klimatyzacja to rozwiązanie dające nam komfort cieplny zarówno latem jak i zimą. Oczywiście najczęściej klimatyzacja kojarzy się z obniżaniem temperatury wewnątrz budynku do komfortowego poziomu, ale w okresie zimowym również znajdzie zastosowanie. Klimatyzator może być uzupełnieniem centralnego systemu grzewczego. Możemy uruchomić odwrócony obieg, czyli grzanie, gdy zaistnieje potrzeba szybkiego nagrzania danego pomieszczenia. Zaletą klimatyzacji jest także usuwanie z wnętrza pomieszczeń nadmiarowej wilgoci.
W przypadku doboru klimatyzatora jednym z istotniejszych parametrów jest jego moc grzewcza czy też moc chłodzenia. Dlaczego są tak ważne?
Klimatyzator działa na zasadzie odbierania energii z wnętrza budynku i przekazywania jej na zewnątrz. Można ten obieg odwrócić zimą. Najczęściej wybieramy klimatyzatory typu split z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Miedzy nimi dochodzi do wymiany, czyli przekazywania i odbioru energii. Siłą napędową tego procesu jest sprężarka. Przez odpowiednie rurki płynie tzw. czynnik chłodniczy.
Do prawidłowego działania systemu klimatyzacji potrzebna jest energia elektryczna do zasilania sprężarki. Warto zauważyć, że potrzebna ilość to ułamek tej energii cieplnej, która jest dostarczana do budynku lub odbierana z obiektu.
Co wpływa na dobór mocy grzewczej/chłodzącej klimatyzatora?
W sprzedaży znajdziemy urządzenia klimatyzacyjne najczęstszej o mocy: do 2,5 kW, 3,5 kW, 5 KW, 7 kW. Wybór konkretnej mocy klimatyzatora zależy m.in. od:
– zapotrzebowania cieplnego gospodarstwa domowego;
– powierzchni obiektu;
– kubatury obiektu;
– przeznaczenia i pełnionych funkcji;
– ilości przebywających osób;
– nasłonecznienia;
– ilości przeszklonej powierzchni;
– ilości przegród i podziałów;
– dodatkowych źródeł ciepła.
Każdorazowo warto sięgnąć po profesjonalną poradę w tym zakresie.
Moc grzewcza klimatyzatora względem powierzchni i kubatury obiektu
Przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kW odpowiada schłodzeniu/ogrzaniu około 10 m² pomieszczenia (w standardowej wysokości około 2,4 m). Dla przykładu dla pomieszczenia o powierzchni około 35 m2 i standardowej wysokości 2,4 metra, dobrym wyborem będzie moc 3,5 kW. W przybliżeniu przyjmuje się więc, iż 1 m2 oznacza zapotrzebowanie na 100W mocy, a 1m3 odpowiada zapotrzebowaniu na 40W mocy.
Poniżej odpowiednie wzory na moc grzewczą i moc chłodniczą klimatyzatora (traktowane są analogicznie). Dobór wg powierzchni pomieszczenia:
• Moc chłodnicza [W] = metraż pomieszczenia [m2] *100W
• Moc grzewcza [W]= analogicznie.
Dobór wg kubatury pomieszczenia:
• Moc chłodnicza [W] = kubatura pomieszczenia [m3] *40W
• Moc grzewcza [W]= analogicznie.
Przeczytaj również inne wpisy: