Parownik klimatyzacji to rodzaj wymiennika ciepła, który wytwarza zimne powietrze lub ogrzewa je, a ponadto osusza z wilgoci. Dodatkowo można wspomnieć w tym momencie o odparowywaniu czynnika chłodniczego do postaci przegrzanej pary. Trzeba wyjaśnić także, że parownik, zwany też parowaczem jest jednym z głównych elementów systemu klimatyzacji. Ze względu na rodzaj chłodzonego środowiska możemy wymienić parowniki:
– cieczy (chłodnice cieczy),
– powietrza (chłodnice powietrza),
– ciał stałych.
Oprócz tego wyróżnia się podział ze względu na budowę, czyli modele rurowe i płaszczowo-rurowe.
Jak wybrać parownik klimatyzacji do domu?
Jeśli chcesz prawidłowo wybrać parownik klimatyzacji do swojego domu, musisz uwzględnić kilka aspektów. Na samym wstępie weź pod uwagę powierzchnię chłodzonego pomieszczenia. Dlaczego? Ponieważ tylko odpowiednio duży parowacz będzie w stanie schłodzić powietrze przy konkretnym metrażu.
Kolejnym krokiem jest wybór między rodzajami klimatyzacji – split i multisplit. Co jeszcze jest ważne? Moc chłodnicza parownika. Podobnie, jak przy powierzchni, moc chłodnicza musi być stosowna do pomieszczenia i liczby osób, które w nim przebywają. Pamiętaj również o przystępnej cenie, która idzie w parze z jakością elementu systemu klimatyzacyjnego.
Jak dbać o parownik, żeby uniknąć uszkodzeń?
Kolejną ważną kwestią jest to, jak dbać o parownik klimatyzacji domowej, żeby uniknąć uszkodzeń? Pamiętaj, że naprawa może okazać się skomplikowana i kosztowna, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozmyślne użytkowanie systemu klimatyzacyjnego.
Pierwszym krokiem, który warto mieć na uwadze, jest regularny serwis urządzenia, czyli po prostu – jego przegląd. Ważne jest to, żeby regularnie czyścić i wymieniać filtry powietrza. Dzięki temu unikniesz zatkania otworów wentylacyjnych. Zadbaj także o poziom czynnika chłodniczego. Istotny jest również stan sprężarki. W miarę możliwości należy unikać przeładowania systemu klimatyzacji oraz upewniać się, że temperatura otoczenia jest dla niego odpowiednia.
A co z naprawą?
Najlepszym rozwiązaniem zawsze jest powierzenie naprawy parownika klimatyzacji fachowcowi. Dzięki temu zyskasz stuprocentową pewność, że zostanie ona przeprowadzona, jak trzeba. Jak jednak wygląda ten proces? W skrócie możemy opisać go tak:
1. wyjęcie uszkodzonego parownika i demontaż obudowy,
2. wymiana lub naprawa uszkodzonych elementów,
3. podłączenie wszystkich przewodów i uruchomienie systemu klimatyzacji, aby sprawdzić jego działanie.
Sygnałem mówiącym, że coś jest nie tak, może okazać się nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzatora, brak lub słabe chłodzenie powietrza, temperatura wyższa niż zwykle lub obecność wilgoci, bądź też pary wodnej wewnątrz jednostki.
Jakie rozwiązania znajdziesz u nas?
W naszej ofercie znajdziesz przede wszystkim klimatyzację domową typu split i multi-split, jednostki kanałowe oraz dedykowane serwerowniom szafy klimatyzacji precyzyjnej. Bazujemy na produktach marek takich jak Daikn, Rotenso, czy STULZ. Jeśli chodzi o konkretne propozycje, możemy wymienić na przykład Rotenso Ukura, czyli klimatyzator ścienny typu split. Oznacza to, że składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej. Jednostka osiąga najwyższą sprawność, gdy temperatury zewnętrzne mieszczą się w przedziale od -15 stopni Celsjusza do 50 stopni Celsjusza. Klimatyzacją można sterować za pośrednictwem pilota lub bezpośrednio z poziomu przedniego panelu. To jednak nie wszystko, co dla Ciebie mamy – zachęcamy do zapoznania się z dostępnym u nas asortymentem.
Zobacz inne wpisy blogowe, oraz przykładowe usługi: