Agregat wody lodowej jest wykorzystywany tam, gdzie woda lodowa, albo ciecz jest cyrkulowana przez urządzenia procesowe. Wykorzystuje się je m.in. w serwerowniach i pomieszczeniach technicznych. Funkcja przemysłowa polega na przenoszeniu ciepła z jednego miejsca do drugiego, zazwyczaj dotyczy to powietrza na zewnątrz. Trzeba mieć na uwadze to, że jeśli ciepło nie zostanie odprowadzone z serwerowni, może dojść do przestoju sprzętu lub nawet obniżenia jego żywotności. Agregaty wody lodowej gwarantują stałą temperaturę oraz ciśnienie, dzięki czemu eliminują szkodliwą zmienność temperatur. 

Co to jest agregat wody lodowej?

Mówiąc w skrócie, agregat wody lodowej to urządzenie, które pomaga w utrzymaniu optymalnych wartości temperatury w wymagających miejscach, takich jak serwerownie, w których pracujące komputery regularnie wytwarzają zbyt wysokie nakłady ciepła. Skoki temperatury mogą uszkodzić sprzęt, co spowoduje przerwę w pracy pomieszczenia technicznego, a tym samym wpłynie na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o odpowiedni dobór rozwiązania z zakresu odprowadzania ciepła z data center. 

Jaka temperatura wody lodowej?

Warto wiedzieć, że temperatura wody lodowej jest zwykle dobierana pod konkretny układ, maszynę, czy indywidualny proces. Najczęściej spotykana wartość waha się od +5 stopni Celsjusza do +8 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać, że agregaty wody lodowej są wykorzystywane w różnych branżach. Do klimatyzacji temperatura medium ma od około 22 stopni Celsjusza do 25 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w zależności od zastosowania i potrzeb sprzętu, który ma być chłodzony, wartości będą się zmieniać. Do wszystkich potrzeb należy mieć indywidualne podejście. 

Z czego składa się instalacja wody lodowej?

Jeśli chodzi o najczęściej wykorzystywaną armaturę wody lodowej, możemy mówić o: 

1. zaworach i przepustnicach separujących i odcinających – ważne jest, żeby maszyna miała możliwość odcięcia na wypadek konieczności usunięcia awarii, 

2. wymienniki i separatory – najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie wymiennika płytowego, jadu lub wężownicy, 

3. zawory przesterowania, elektro-zawory, zawory pneumatyczne, stosowane tam, gdzie chcemy zmienić kierunek przepływu wody lodowej lub zmienić jej parametr, 

4. filtry i odstojniki, ponieważ w każdej instalacji należy kontrolować czystość medium. 

Jako ciekawostkę możemy podać, że w instalacji wody lodowej znajduje się nawet trzykrotnie większa ilość armatury niż w przypadku systemów chłodniczych wykorzystujących sam freon. 

Jak dobrać agregat wody lodowej?

Dostępny jest program, pomagający w doborze odpowiedniego agregatu wody lodowej. Dużym ułatwieniem dla klienta jest natomiast skorzystanie ze wsparcia specjalisty z zakresu klimatyzacji serwerowni. Dlatego zachęcamy, by zwrócić się do profesjonalisty, który nie tylko dobierze agregat wody lodowej, ale też przeprowadzi montaż oraz ewentualne prace serwisowe w późniejszym czasie. 

W naszej ofercie znajdziesz m.in. CyberCool 2 od STULZ. Jest to najwyższej klasy agregat wody lodowej do chłodzenia średnich i dużych serwerowni oraz data center. Moce chłodnicze plasują się pomiędzy 10 kW i 1400 kW, a samo rozwiązanie jest także dostępne w wersji chłodzonej powietrzem. Pamiętaj, że do każdego z chłodzonych pomieszczeń technicznych należy podejść indywidualnie.

Poniżej przygotowaliśmy porównanie ułatwiające dobór agregatu wody lodowej, przez porównanie różnych dostępnych rozwiązań.

CechaAgregat wody lodowejKlimatyzator freonowyChłodzenie adiabatyczne
Wydajność chłodzeniaWysokaŚredniaNiska
Zużycie energiiNiskieŚrednieWysokie
Koszty eksploatacjiNiskieŚrednieWysokie
Wpływ na środowiskoNiskiŚredniWysoki
HałasNiskiŚredniWysoki
Zajmowane miejsceDużeŚrednieMałe
MontażSkomplikowanyŚredniŁatwy

Ponadto, warto wiedzieć, że:

– agregaty lodowe w chłodzeniu serwerowni są coraz popularniejsze ze względu na wydajność i energooszczędność,

– chłodzenie przemysłowe dedykowane maszynom i procesom technologicznym to ich kolejne zastosowanie,

– należy zwrócić uwagę na moc chłodniczą, temperaturę wody lodowej, przepływ wody i zużycie energii.

Nasza firma oferuje kompleksowe wsparcie w aspekcie doboru, montażu i serwisu agregatów wody lodowej.

Jak powstaje woda lodowa?

Wodą lodową nazywamy czynnik roboczy, wykorzystywany w nowoczesnych systemach chłodzenia. Może być to zarówno czysta woda, jak i woda z zawartością dodatków zapobiegających zamarzaniu, na przykład roztworu glikolu etylenowego lub propylenowego o stężeniu 30-40%. Tego typu rozwiązanie jest znacznie skuteczniejsze i szybsze w chłodzeniu. Jest także tańsze w eksploatacji i łatwe w uzupełnieniu. Miej na uwadze jednak to, że wykorzystanie domieszki glikolu, wymaga doboru odpowiednich materiałów, z których zrobiony zostanie układ chłodzenia. 

Realne przykłady zastosowania

Możemy wspomnieć także o realnym przykładzie zastosowania agregatu wody lodowej, który objaśni Ci, jakie są możliwości, które oferuje ta technologia. Załóżmy, że jesteś właścicielem firmy, zajmującej się hostingiem danych, a Twoja dotychczasowa klimatyzacja serwerowni jest niewystarczająca, przez co dochodzi do przegrzewania się serwerów. Agregat wody lodowej wykorzystuje wodę do chłodzenia wymiennika ciepła, a ten schładza powietrze w pomieszczeniu technicznym. W rezultacie Twoja serwerownia jest zaopatrzona w stabilną temperaturę, a Ty możesz cieszyć się jej pełną efektywnością.

Zobacz również inne wpisy: