PUE to skrót od angielskiego Power Usage Effectiveness, czyli efektywność zużycia energii, określana także jako sprawność jednostki napędowej. Co to konkretnie oznacza? Jest to wskaźnik, który informuje nas, z jaką efektywnością data center zużywa energię. To stosunek całkowitej ilości energii zużywanej przez komputery do energii, która jest do nich dostarczana. Innymi słowy, jest to odwrotność wydajności infrastruktury centrum danych. A jaka jest dobra wartość PUE? Za idealny uznaje się współczynnik wynoszący 1,0. Im wartość jest bliższa tej, którą podaliśmy, tym mniej energii jest marnowane na potrzeby zapewnienia warunków optymalnych dla serwerów i sprzętu komputerowego – zasilania, chłodzenia itp. Sam współczynnik został opracowany i opisany przez amerykańską organizację The Green Grid i pojawia się w dokumencie “PUE: A comprehensive examination of the metric”.

Jak obliczyć PUE?

Kolejną istotną kwestią jest to, jak obliczyć PUE. W tym celu warto wykorzystać wzór, który wygląda następująco:

PUE =   = 1 +  

To działanie odpowiada wskaźnikowi ogólnej mocy obiektu podzielonej przez moc sprzętu IT. Dlaczego warto obliczyć PUE? Według The Green Grid jest to sposób na:

– poprawę efektywności operacyjnej data center,

– porównanie do podobnych pomieszczeń technicznych,

– stwierdzenie, czy operatorzy centrum danych poprawiają z czasem projekty i procesy,

– określenie możliwości wprowadzenia zmian w przeznaczeniu energii na rzecz zasilania dodatkowego sprzętu,

– ustalenie celu projektu lub nowego data center.

Zużycie energii przez data center

Nowoczesne centra danych bazują na pracy sprzętu komputerowego z zakresu różnych dziedzin. Trzeba pamiętać, że urządzenia IT nie tylko zużywają energię, ale i generują znaczne pokłady ciepła, którym należy efektywnie zarządzać. W tym celu stosuje się klimatyzację do serwerowni, która dba o optymalne chłodzenie pomieszczenia technicznego, jednak równie istotna jest odpowiednio wykorzystana przestrzeń. Współczynnik PUE służy do monitorowania zużycia energii. Oznacza to, że w sytuacji, w której jego wartość dla danego data center jest wysoka, należy zadbać o optymalizację, przez zbadanie przyczyn takiego zjawiska. Warto mieć na uwadze to, że niskie PUE ma wpływ na zmniejszenie zbędnych wydatków oraz koresponduje z inicjatywami na rzecz oszczędności energii, redukcji emisji i poprawia jakość obsługi klienta.

Co ma wpływ na docelową wartość PUE?

Największy wpływ na docelową wartość PUE można odnotować w fazie projektowej. Wtedy też można odpowiednio zaplanować i dobrać technologię chłodzenia – klimatyzację i zasilanie. Jest to o tyle istotne, że mowa tu o dwóch głównych czynnikach mających wpływ na współczynnik PUE. Pamiętaj, że chociaż pozostałe elementy w mniejszym stopniu oddziałują na efektywność zużycia energii, je również należy stosownie zaplanować. Miej na uwadze to, że droższe, ale efektywniejsze urządzenia mogą w ostateczności przełożyć się na ekonomiczność takiego rozwiązania pod względem wydatków na koszta eksploatacyjne. W tym momencie warto przedstawić klimatyzację precyzyjną STULZ, którą polecamy. Sprawdź na przykład serię urządzeń CyberAir 3, która powstała z myślą o najbardziej wymagających pomieszczeniach technicznych o koniecznych mocach chłodniczych powyżej 20 kW.

Co to jest DCiE?

Pochylmy się teraz nad DCiE, czyli Data Center Infrastructure Efficiency – wydajności infrastruktury centrum danych. Jest to kolejna metoda oceny zużycia energii w pomieszczeniach technicznych, która wykorzystuje te same dane, co PUE, ale przedstawia wyniki w inny sposób. Innymi słowy, PUE to wskaźnik, a DCiE pokazuje obciążenie IT jako procent całkowitego zużycia energii w obiekcie.

Wartość referencyjnaPUEDCiE
Platynowa< 1,25> 0,8
Złota1,25~1,430,7~0,8
Srebrna1,43~1,670,6~0,7
Brązowa1,67~20,5~06
Uznawana2~2,50,4~05
Nieuznawana> 2,5< 0,4

O czym jeszcze warto pamiętać?

Błędne podanie PUE jest najczęściej błędem ludzkim, nie samego systemu metrycznego. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że współczynnik nie uwzględnia klimatu w miastach, w których powstają centra danych. Szczególnie mowa tu o temperaturach zewnętrznych. Pamiętaj, że mniejsze zapotrzebowanie na energię występuje w chłodniejszych lokalizacjach, a większe w cieplejszych. PUE ma też znaczenie przede wszystkim w momencie, w którym IT pracuje na pełnych obrotach. Prawidłowe wyniki można otrzymać, wyłącznie uwzględniając wszystkie dane związane z pomieszczeniem technicznym.

Przeczytaj także inne porady: