Zastanawiasz się, czy lepiej wybrać za małą, czy za dużą klimatyzację? Musisz wiedzieć, że ani przewymiarowanie, ani niedowymiarowanie jednostki nie jest wskazane. To dlatego, że w wyniku złego doboru mocy może okazać się, że dojdzie do problemów z wydajnością, komfortem użytkowania i żywotnością klimatyzacji. Na szczęście istnieją sposoby na obliczenie idealnej wartości. W największym uproszczeniu możemy stwierdzić, że należy zastosować wzór: powierzchnia pomieszczenia (m2) x 100 = W (moc chłodnicza). Pamiętaj jednak, że to równanie jest przewidziane do stosowania w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości wynoszącej od 2,5 m do 2,8 m. 

Z czym wiąże się przewymiarowanie i niedowymiarowanie klimatyzacji?

Przewymiarowanie to sytuacja, w której klimatyzator jest za duży dla pomieszczenia. Wówczas będzie odznaczał się nieregularną pracą – naprzemiennym częstym włączaniem i wyłączaniem się. To jeden z powodów niskiej efektywności i wyższych rachunków za prąd, czyli kosztów eksploatacyjnych. Miej na uwadze też to, że ponadwymiarowa klimatyzacja będzie miała trudności z usuwaniem wilgoci z powietrza, a to wpływa na komfort. 

Jak to wygląda w przypadku niedowymiarowania klimatyzatora? Wtedy jednostka jest za mała. Dlatego też działa ciągle, próbując nadążyć za zapotrzebowaniem na chłodzenie. Jest to przyczyną zbyt szybkiego zużycia systemu i problemów z regulacją temperatury, a to ponownie oddziałuje na komfort użytkowania. 

Jak sprawdzić, czy klimatyzacja jest wymiarowa?

Chcesz sprawdzić, czy klimatyzacja jest wymiarowa? Możesz zrobić to na trzy sposoby: 

1. ręcznie obliczając wymagania dotyczące obciążenia ogrzewania i chłodzenia domu, uwzględniając metraż, izolację, rozmiar, typ okna itp., 

2.konsultując się ze specjalistami HVAC, którzy ocenią specyficzne potrzeby domu, biorąc pod uwagę klimat, poziom wilgotności i inne unikalne cechy, 

3. unikając wymiany starej jednostki na nową o identycznych parametrach, ponieważ potrzeby domu mogą się zmienić w zależności od remontu, ulepszenia izolacji i różnic w użytkowaniu. 

Od czego zależy zapotrzebowanie na moc chłodniczą? 

Wyjaśniliśmy już, co to znaczy, że klimatyzacja jest przewymiarowana lub niedowymiarowana. Jednak od czego zależy zapotrzebowanie na moc chłodniczą? Tutaj możemy wymienić: 

– promieniowanie słoneczne, 

– izolację budynku, 

– izolację termiczną podłogi i stropu, 

– ilość, wielkość i rozmieszczenie okien, 

– liczba osób przebywających w pomieszczeniu, 

– dodatkowe źródła ciepła, 

– długość ścian zewnętrznych i wewnętrznych, 

– zacienienie okien, 

– położenie pomieszczenia, 

– przeznaczenie pomieszczenia, 

– orientację budynku względem stron świata. 

Co ciekawe, istnieje przybliżona wartość dodatkowego zysku ciepła wytwarzanego przez człowieka w zależności od czynności, jaką wykonuje. W ten sposób można wspomnieć, że osoba siedząca wytwarza w przybliżeniu 100 W, jedząca 200 W, a ćwicząca 350 W. Jest to dodatkowa wartość, z jaką mierzy się klimatyzacja podczas regulacji temperatury. 

Jakie rozwiązania znajdziesz u nas? 

W naszej ofercie znajdziesz przede wszystkim klimatyzację split i multi-split Daikin i Rotenso oraz klimatyzację serwerowni Stulz. Wśród dostępnych modeli możemy pokrótce przedstawić Rotenso IMOTO, czyli klimatyzator, który działa zarówno w systemie z jedną jednostką wewnętrzną, jak i wieloma. Mowa tu o urządzeniach split i multi-split. Ten model został wyposażony w trzy bardzo innowacyjne filtry: Cold Nano iAIR, Silver Ion iAIR oraz antybakteryjny HEPA iAIR. Na przednim panelu jednostki znajdziesz pięć wskaźników, które ułatwiają użytkowanie. Dodajmy, że przepływ powietrza w Rotenso IMOTO można regulować horyzontalnie lub wertykalnie. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z tą opcją i pozostałymi, które dla Ciebie mamy.

Przeczytaj także inne wpisy blogowe: