System filtracji powietrza w klimatyzacji precyzyjnej jest równie istotny, co w jednostkach domowych i to pomimo odmiennego przeznaczenia obu urządzeń. Warto pamiętać, że modele montowane we wszelkich data-center muszą prawidłowo funkcjonować przez cały czas – 24/7. Jednocześnie, niezwykle istotne jest zapewnienie optymalnych warunków, nie dla ludzi, a dla sprzętu komputerowego. Dla ich dobra nie wolno dopuścić do mieszania się różnych temperatur, więc niezbędne jest wydzielenie stref chłodnego i gorącego powietrza. Co jeszcze jest kluczowe dla efektywności? Filtry, które trzeba regularnie czyścić i wymieniać. Jakość atmosfery w pomieszczeniu wpływa na wydajne funkcjonowanie komputerów, które są chronione przed zanieczyszczeniami – kurzem i pleśnią.
Filtry powietrza w klimatyzacji precyzyjnej: rodzaje i zastosowanie
Zastanawiasz się, jakie filtry są stosowane w systemach chłodzenia? Możemy wymienić kilka, wśród których znajdują się:
– EPA: odznaczające się dobrą jakością, oznaczane literą E; dostępne klasy: E10, E11, E12,
– HEPA: z bardzo wysoką skutecznością, oznaczane literą H, dostępne klasy: H13, H14,
– ULPA: charakteryzujące się najwyższą skutecznością, stosowane w profesjonalnych urządzeniach, oznaczane literą U; dostępne klasy: U15, U16, U17.
Klasa to określenie poziomu efektywności danego systemu. Im jest ona wyższa, tym lepsze rezultaty można otrzymać. W przypadku pomieszczeń technicznych najkorzystniejszy będzie wybór klas z zakresu H, które silnie oczyszczają powietrze.
Co warto wiedzieć o filtrach HEPA?
Jeśli chodzi o filtry HEPA, warto wyjaśnić, że składają się z cienkich włókien tworzących labirynt, które są ułożone nieregularnie. W ten sposób tworzy się sieć pułapek dla zanieczyszczeń. Tego typu systemy filtracji klimatyzacji są wykonywane z włókien szklanych lub syntetycznych polimerów. W przeciwieństwie do standardowych rozwiązań HEPA skupia się na wyłapywaniu drobnego brudu, a nie na neutralizacji zapachu i przyciąganiu elektrostatycznym. Dzięki temu nada się także do użytku w serwerowniach. Zastanawia Cię poziom skuteczności urządzeń stosujących tę technologię? Filtry powietrza o klasie H są w stanie wychwycić nawet 99,9% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra i większych. To właśnie ten rodzaj systemu znajduje się w stosowanych powszechnie klimatyzatorach.
Gdzie stosuje się filtry ULPA?
Jak wspomnieliśmy, systemy filtrowania powietrza ULPA mają zastosowanie profesjonalne, nie spotkasz ich w urządzeniach domowych. Sprawdzą się tam, gdzie panują restrykcyjne wymagania dotyczące jakości powietrza. Do takich przemysłów zalicza się:
– nuklearny,
– farmaceutyczny,
– pirotechniczny,
– energetyczny,
– spożywczy.
Tak zaawansowana filtracja powietrza nie tylko wychwyci wszelkie pyły i zabrudzenia, ale też drobnoustroje i bakterie. Warto jednak wiedzieć, że za najchętniej wybierane poza branżą mocno wymagającą, uznaje się filtry HEPA, które także są niezwykle efektywne.
Jaki system chłodzenia wybrać do serwerowni?
Oferujemy wysokiej jakości klimatyzację serwerowni STULZ, która sprawdzi się w data-center o różnych wymaganiach. Możemy zaproponować Ci m.in. klimatyzację serwerowni MiniSpace EC dla pomieszczeń o mocy od 4 kW do 20 kW, CyberRow dla rozwiązań o wysokiej gęstości oraz CyberAir 3 do serwerowni, która jest dedykowana projektom o koniecznych mocach chłodniczych powyżej 20 kW. Wszystkie są wyposażone w stosowne systemy filtracji, które usprawnią funkcjonowanie komputerów-serwerów. Nasi specjaliści wesprą Cię w doborze odpowiedniej technologii. Skorzystaj z naszych usług i znajdź klimatyzację, której potrzebujesz!
Zobacz również inne wpisy blogowe oraz proukuty:
- Klimatyzacja serwerowni
- Daikin do serwerowni – niezawodne rozwiązanie
- Jaką klimatyzację wybrać do serwerowni?
- Czy w serwerowni musi być klimatyzacja?
- Klimatyzacja do serwerowni z kontrolą dostępu
- Klimatyzacja do małej serwerowni o mocy 2-15 kW
- Klimatyzacja do średniej serwerowni o mocy 16-500 kW
- Jak odzyskać ciepło z serwerowni?