Klimatyzacja w banku to element, w który zdecydowanie warto zainwestować, gdyż wpływa wprost na komfort klientów i personelu. Dzięki temu możliwe jest obsługiwanie gości na najwyższym poziomie. Jednocześnie pamiętaj, że pracownicy spędzają codziennie wiele godzin w zamkniętym pomieszczeniu, co sprzyja wzrostowi temperatur. Rozmowy z klientami wymagają od nich profesjonalizmu, który zdecydowanie lepiej zachować w odpowiednich warunkach. 

Tak samo istotny, jak regulacja temperatury jest proces filtracji pomieszczeń w banku. To wszystko ma wpływ na zdrowie osób zgromadzonych wewnątrz. Zarówno klienci, jak i zatrudnieni powinni pod każdym względem czuć prestiż instytucji, a za to odpowiada m.in. odpowiednia atmosfera.

Jaką klimatyzację do banku wybrać?

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o klimatyzację w banku, są klimatyzatory kanałowe i kasetonowe. Ich zaletą jest nie tylko skuteczność, ale i estetyka, która koresponduje z prestiżem miejsca. W naszej ofercie znajdziesz m.in. klimatyzację kasetonową Rotenso Tenji. To jedno z bardziej cenionych urządzeń tego typu. W projekcie zastosowano nowoczesną technologię, która pozwala na zaprogramowanie czasu pracy, to jest momentu, w którym jednostka włącza się i wyłącza. Wykorzystano także funkcję zapamiętywania poprzednich ustawień. Dla komfortu użytkowników, zarówno pracowników, jak i klientów banku, niezwykle ważna jest opcja automatycznego oczyszczania – iAIR, która zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i rozwojowi bakterii. Ciekawą opcją jest też tryb eMOTO, który umożliwia chwilowe zwiększenie wydajności sprężarki, co pozwala na szybsze chłodzenie powietrza. Wśród dostępnych wariantów znajdziesz Rotenso Tenji 3,5 kW, 5 kW, czy 7 kW. Zwróć też uwagę na klimatyzację Rotenso TenjiW 8,8 kW, 12,1 kW, 14 kW oraz 15,5 kW. Bez względu na to, który model wybierzesz, możliwe jest dopasowanie jego parametrów do wymogów.

Jaka jest optymalna temperatura?

Optymalna temperatura w banku to taka, która umożliwia swobodne funkcjonowanie bez względu na porę roku. Trzeba pamiętać, że komfort należy zapewnić każdemu, kto odwiedza placówkę chociaż na chwilę. Badania wykazują, że dla większości ludzi optymalna temperatura w pomieszczeniu latem wynosi 22-26 stopni Celsjusza, a zimą 20-22 stopnie Celsjusza. Te parametry zostały oszacowane na podstawie preferencji osób przebywających w spoczynku lub wykonujących lekką pracę i ubranych odpowiednio do pogody panującej na zewnątrz. Warto mieć na uwadze to, że dobrej jakości klimatyzacja w banku pozwoli na utrzymanie temperatury w placówce na stałym poziomie, dzięki czemu warunki przez cały dzień będą optymalne. Udogodnieniem może okazać się też niezależna praca poszczególnych jednostek w różnych częściach budynku. Jest to o tyle istotne, że banki zwykle składają się z więcej niż jednego piętra, co może przyczyniać się do odmiennych potrzeb w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Największy wzrost temperatury jest zwykle notowany w godzinach 8:00-17:00, czyli w tych, w których w lokalu przebywa najwięcej ludzi. Warto jednak wiedzieć, że za zwiększenie zysków ciepła w głównej mierze odpowiada oświetlenie zamontowane w banku, a wartość ta wynosi aż 35%. Nieco mniej, bo 28% generują urządzenia takie jak komputery, drukarki, czy kopiarki. Pracujący i przebywający wewnątrz ludzie odpowiadają za 19% zysków ciepła. Dane te zostały uzyskane na przykładzie banku składającego się z piwnicy, parteru i poddasza, w którym zatrudnionych jest 25 osób, a powierzchnia sali, gdzie dokonuje się obsługi klientów, wynosi 108,98 m2.

Przeczytaj także inne poradniki: