Rosnące koszty energii elektrycznej wymuszają na inwestorach poszukiwanie stosunkowo tanich, ale zarazem efektywnych rozwiązań do klimatyzacji serwerowni. Energooszczędność staje się coraz ważniejszym parametrem przy podjęciu decyzji o zakupie, dlatego ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest ekologiczność związana z działaniem produktu. Świetnym rozwiązaniem jest wybór chłodzenia adiabatycznego, które jest nie tylko efektywne, ale i ekologiczne.

Na czym polega chłodzenie adiabatyczne?

Mechanizm chłodzenia adiabatycznego (inaczej zwanego wyparnym) polega na chłodzeniu ogrzanego w serwerowni powietrza przy wykorzystaniu fizycznych właściwości parowania wody. W trakcie parowania woda usuwa z powietrza odczuwalne ciepło, dlatego temperatura obniża się, a powietrze w serwerowni zostaje schłodzone.

Można wyróżnić 2 rodzaje chłodzenia adiabatycznego – bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie chłodzenie adiabatyczne polega na chłodzeniu i nawilżaniu przez pobieranie świeżego powietrza do centrali wentylacyjnej. Technologia ta jest bardzo wydajna, a jej maksymalny potencjał może być wykorzystany, kiedy zewnętrzne powietrze jest gorące i suche lub w aplikacjach, które wymagają zarówno kontroli nawilżania, jak i absorpcji generowanego ciepła.

Pośrednie chłodzenie adiabatyczne może zostać wykorzystane, gdy zewnętrzne nawilżanie jest już wysokie. Polega ono na nawilżaniu, które jest połączone z wymiennikami krzyżowymi ciepła lub spiralnymi zwojami umieszczonymi na dachu. Powracające powietrze jest nawilżane i schładzane zanim zostanie uwolnione, a przy schładzaniu świeże powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła.

Zalety stosowania chłodzenia adiabatycznego

Do głównych zalet tego systemu należą jego prostota i naturalność. Do chłodzenia wykorzystywana jest woda, a nie inne (czasem nawet szkodliwe) czynniki chłodzące. Ponadto technologia wymaga jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej do uruchomienia cyrkulacji powietrza.

Ogrzane w serwerowni powietrze jest kierowane systemem kanałów na dach, na którym zainstalowane są wcześniej wspomniane wymienniki krzyżowe. Dzięki nim do serwerowni wraca powietrze schłodzone dzięki parowaniu i konwekcji. W polskim klimacie proces ten jest konieczny tylko przez 6-8 tygodni w ciągu roku, a przez resztę czasu system działa bez dodatkowego wsparcia w postaci rozpylania wody na wymiennik. Ruch powietrza zewnętrznego w wymienniku powoduje wzrost efektywności parowania, a w efekcie wzrost efektywności chłodzenia. Jest to zatem rozwiązanie niezwykle oszczędne – na całkowite koszty składa się zasilanie wentylatora oraz zużyta woda.

System zapewnia także stały przepływ powietrza wewnątrz serwerowni, aby skutecznie odbierać ciepło od rozgrzanych urządzeń. Chłodzenie adiabatyczne cechuje się ponadto wysoką efektywnością. Wzrasta ono wraz z obciążeniem cieplnym – im więcej urządzeń znajduje się wewnątrz serwerowni, tym mniejsze są koszy chłodzenia. Ponadto, dzięki zastosowaniu wydajnego układu filtrów, chłodzenie adiabatyczne działa również jako filtr powietrza, obniżając stężenie znajdujących się w nim zanieczyszczeń.

Wady chłodzenia adiabatycznego

Główną z obaw związanych z wyborem chłodzenia adiabatycznego jest samo użycie wody w jego działaniu. Istnieje ryzyko, że woda zraszająca powietrze będzie pozostawiała osad z kamienia, który utrudni pracę urządzenia. Choć bez problemu można usunąć osad z przednich części lameli wentylacyjnych, w miejscach trudno dostępnych może się to okazać bardziej problemowe. Nieprawidłowe czyszczenie urządzenia może skutkować m.in. wystąpieniem korozji.

Decydując się na chłodzenie adiabatyczne do serwerowni, należy zadbać o odpowiednie czyszczenie urządzeń wentylacyjnych, aby zapobiec ewentualnym niepożądanym skutkom ubocznym.

Chłodzenie adiabatyczne – zrównoważone rozwiązanie do serwerowni

Z uwagi na liczne zalety, chłodzenie adiabatyczne jest bardzo dobrym rozwiązaniem do chłodzenia serwerowni. Wentylacja z tym systemem zapewni stały przepływ powietrza wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu ciepło będzie efektywnie odbierane od rozgrzanych urządzeń, a powietrze – schładzane do odpowiedniej temperatury. Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku chłodzenia adiabatycznego temperatura w komorze chłodzonej adiabatycznie może wahać się w większym zakresie niż przy klasycznym systemie chłodzenia. Waha się ona w granicach 24-26°C, co jest zakresem zgodnym z wytycznymi ASHRAE (Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji).

System jest ekologiczny ze względu na energooszczędność – do chłodzenia adiabatycznego potrzeba znacznie mniej energii niż w przypadku konwencjonalnych systemów klimatyzacji. Ekologiczność tej techniki jest widoczna także w używaniu wody w działaniu urządzenia. Technologia ta zapewnia dodatkowo nawilżenie i oczyszczenie powietrza z kurzu, bakterii, grzybów i pozostałych zanieczyszczeń.

Jeśli poszukujesz idealnego rozwiązania do swojej serwerowni, to zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistami w Klimatech. Pomoże dobrać najbardziej efektywne rozwiązanie, wraz z montażem i serwisem.

Zobacz także inne wpisy blogowe oraz nasze usługi: