Budowę serwerowni możemy interpretować jako proces jej powstawania lub ogół technologii i rozwiązań zastosowanych wewnątrz niej. Mówiąc prościej – przez wzgląd na to, co się w niej znajduje. Bez względu na to, jak zdefiniujemy budowę serwerowni, mamy do czynienia ze złożonym tematem, w którym każdy element jest niezwykle ważny. Komputery znajdujące się wewnątrz mają jasno określone wymagania, które pozwalają na ich prawidłową, nieprzerwaną pracę. Jest to przede wszystkim wilgotność na poziomie 45% oraz temperatura sięgająca 20°C.
Kto odpowiada za budowę serwerowni?
Za budowę serwerowni odpowiedzialny jest specjalnie wyszkolony w tym celu zespół ludzi. Firma, która zajmuje się branżą technologiczną, jest odpowiedzialna za montaż urządzeń i akcesoriów odpowiadających za dostosowanie warunków w pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy zależy Ci na budowie serwerowni stacjonarnej, czy mobilnej zawsze powinni zająć się tym profesjonaliści, którzy doskonale znają się na temacie. Dzięki temu zyskasz pewność, że komputery będą działać prawidłowo i w odpowiednich warunkach, co znacznie wydłuży czas ich pracy.
Budowa serwerowni – z czego składa się serwerownia?
Budowa serwerowni jest jasno określona przez wymagania sprzętu, który się w niej znajduje. Mowa tu przede wszystkim o samych komputerach, dwóch źródłach zasilania i awaryjnym zasilaniu. Poza tym w budowie serwerowni uwzględnia się racki, czyli szafy teleinformatyczne. Pomieszczenia techniczne wykłada się dywanami i matami, które mają za zadanie zapobiegać wyładowaniom ładunków elektrostatycznych. Stosuje się także podłogi technologiczne. Ważnymi elementami budowy pomieszczenia są system przeciwpożarowy oraz klimatyzacja serwerowni.
- Najczęściej wybierane rozwiązania klimatyzacyjne do serwerowni
- Jak dobrać klimatyzator do serwerowni?
Drugie z rozwiązań odpowiada za stworzenie optymalnych warunków dla systemów komputerowych – temperatury, wilgotności, czystości względem pleśni, która mogłaby uszkodzić sprzęt.
Czy budowa serwerowni zawsze wygląda tak samo?
Ogólne założenia względem budowy serwerowni z reguły pokrywają się ze sobą. Oznacza to, że w pomieszczeniu zawsze znajdują się niezbędne rozwiązania technologiczne. Bez względu na wielkość serwerowni, optymalne warunki panujące wewnątrz są niezbędne. Dlatego nie należy pomijać kwestii takich jak maty przeciw elektrostatyczne, zasilanie awaryjne, czy klimatyzacja serwerowni.
Ważne są prawidłowe warunki
Bez względu na rozmiar pomieszczenia i rodzaj branży, jaką się trudnisz, budowa serwerowni ma zapewnić komputerom optymalne warunki do pracy. Dzięki temu przedłuży się czas ich zdatności do użytku, niezachwianego funkcjonowania. Z tego względu jest to aspekt, który ma poniekąd znaczenie ekonomiczne. Prawidłowa budowa serwerowni jest inwestycją ponoszoną raz na wiele lat. Oznacza to, że nawet wraz z upływem czasu, poprawna konstrukcja pozwoli na nieprzerwaną pracę serwerów i – tym samym – Twojego przedsiębiorstwa. Pamiętaj o tym, że serwerownię w każdej chwili można rozbudować, to jest zwiększyć ilość działających w niej maszyn.