Klimatyzacja składa się z kilku elementów. Możemy wymienić tu: jednostkę wewnętrzną, miedziane rury, jednostkę zewnętrzną i czynnik chłodniczy. Wszystkie z nich pozwalają na uzyskanie działania podobnego do sposobu pracy lodówki. Jeśli chodzi o jednostkę wewnętrzną klimatyzatora, jest to część, która montowana jest właśnie wewnątrz pomieszczenia. Dlatego też tak istotne jest to, żeby nie była zbyt głośna. Istotne jest także jej optymalne ulokowanie, które pozwoli na równomierne rozprowadzenie wydmuchiwanego powietrza. Zdecydowanie warto zaznajomić się z tym elementem, aby wynieść jak najwięcej korzyści z montażu klimatyzacji.
Z czego składa się jednostka wewnętrzna klimatyzatora?
Zastanawiasz się, z czego składa się jednostka wewnętrzna klimatyzatora? Wyjaśniliśmy już, czym tak właściwie ona jest. Jeśli chodzi o jej rolę w działaniu całej technologii, istotne jest to, co w niej znajdziemy. Te elementy wskazują na przeznaczenie jednostki wewnętrznej klimatyzacji. W przypadku klimatyzacji typu split, wewnątrz jednostki znajduje się wyłącznie parownik, wentylator, który wymusza przepływ powietrza i filtry. To z tego miejsca dystrybuowany jest chłód, wprost do pomieszczenia. Jednocześnie, ten element instalacji klimatyzacyjnej jest odpowiedzialny za pochłanianie ciepłego powietrza.
Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?
Decydując się na klimatyzację, często pojawia się pytanie, gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną? Zacznijmy od tego, że możliwości jest kilka. Jednostkę wewnętrzną klimatyzatora można ulokować na ścianie pod parapetem, tuż pod sufitem lub w przestrzeni pod sufitem. Jeśli chcesz skorzystać z ostatniej opcji, musisz zdecydować się na sufit podwieszany oraz klimatyzację kasetonową lub kanałową. Większość jednostek jest jednak montowana na przeciwległej ścianie do miejsca, gdzie najczęściej spędza się czas. Wówczas jest najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Oznacza to, że jednostkę wewnętrzną klimatyzacji najlepiej zamontować naprzeciw łóżka, fotela lub biurka.
Jaki przewód do jednostki wewnętrznej klimatyzacji?
Klimatyzatory można podzielić na dwa typy – kompaktowe i split. W pierwszym z nich wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie. W przypadku klimatyzacji split stosowane są dwie jednostki – wewnętrzna i zewnętrzna. Są one połączone rurami, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Rodzaj zasilania zależy tu od mocy klimatyzatora. Maksymalna moc chłodnicza wynosi z reguły 7-8 kW, które najczęściej są zasilane napięciem 220 V. Przy większych klimatyzatorach stosuje się zasilanie siłowe. Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania, przy urządzeniach o mocy 3,5 kW odpowiedni będzie przewód elektryczny o przekroju 3 x 1,5 mm3, natomiast przy większej mocy lepiej wybrać przewód 3 x 2,5 mm3. Warto wspomnieć jeszcze o jednej sprawie – między częścią wewnętrzną a zewnętrzną należy poprowadzić przewody sterowania, czyli kable, których przekrój zwykle wynosi 5 x 1,5 mm3.
Zobacz inne wpisy poradnikowe oraz przykładowe produkty i usługi: