Współczynnik EER w klimatyzacji oznacza stosunek mocy chłodniczej do ilości energii elektrycznej niezbędnej do schłodzenia pomieszczenia. Jest to wartość analogiczna do COP. Warto wiedzieć, że im większe EER ma urządzenie, tym mniej prądu zużywa do efektywnej regulacji temperatury w zakresie jej obniżania. Z tego względu istotne jest, by jednostka cechowała się jak najwyższym współczynnikiem. Dlatego, jeśli zależy Ci na maksymalnej efektywności, zachęcamy do dokładnego zapoznania się z parametrami klimatyzacji, którą jesteś zainteresowany.
Jak obliczyć współczynnik EER?
Chcąc obliczyć współczynnik EER klimatyzacji, należy podzielić moc chłodniczą urządzenia przez pobieraną przez nie moc elektryczną. Za najefektywniejsze uznaje się jednostki o EER większym niż 4,10, czyli klasie energetycznej A+++. Z kolei najmniej efektywne są te, których współczynnik wynosi mniej niż 1,20, co kwalifikuje je do kategorii G. W sytuacji, w której wartość ta wynosi 4,10, oznacza to, że po dostarczeniu 1 kW energii elektrycznej do klimatyzacji otrzymamy 4,1 kW mocy chłodniczej.
Dlaczego współczynnik EER jest ważny?
Jak wyjaśniliśmy wcześniej, im większa wartość współczynnika EER, tym większa efektywność klimatyzacji w trybie chłodzenia. Z tego względu jest to ważny parametr, który dotyczy każdego urządzenia tego typu. Dlatego, jeśli zależy Ci na jak najlepszym doborze jednostki, powinieneś zapoznać się z jego parametrami, w tym m.in. EER. Co więcej, im większa wartość tego współczynnika, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej podczas chłodzenia. To z kolei wiąże się z mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi i prognozuje optymalną ekonomiczność inwestycji. Bez wątpienia jest to ogromny atut dla użytkowników klimatyzacji, niezależnie od tego, czy mówimy o systemie split, multisplit, czy też jednostce przenośnej.
Jaką klimatyzację wybrać?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że klimatyzację dobiera się do indywidualnych potrzeb użytkownika. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia typu split i multisplit. Pierwsze odznaczają się jedną jednostką zewnętrzną i jedną wewnętrzną, natomiast drugie to kilka jednostek wewnętrznych niezależnych od siebie, podłączonych do jednej zewnętrznej. Z tego wynika, że klimatyzacja typu split sprawdzi się m.in. w kawalerkach, natomiast multisplit w domach wielopokojowych.
Wśród dostępnych u nas propozycji znajdziesz np. Rotenso MIRAI, czyli urządzenie charakteryzujące się najwyższą efektywnością energetyczną w klasie A+++. Dzięki temu zużywa stosunkowo niewiele prądu przy niezwykle korzystnej wydajności. Za sprawą technologii inwerterowej klimatyzacja Rotenso MIRAI może pracować nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Warto dodać, że jest to jednostka typu split, czyli idealna do jednopokojowych pomieszczeń, nie tylko mieszkań, ale też i firm, czy biur. Niewątpliwym atutem rozwiązania są także trzy niezawodne filtry powietrza – HD iAIR, Silver Ion iAIR oraz HEPA iAIR. Wspomnijmy, że poza tym urządzeniem w naszym asortymencie znajdziesz też inne technologie chłodnicze, które sprawdzą się przy różnych potrzebach.
Zobacz również inne artykuły: