Serwerownia z założenia nie powinna mieć okien. Ma to na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa, przez utrudnienie dostępu, ale też ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia. Przyjęło się, że w data center stosuje się murowane ściany, pozbawione zbędnych otworów. Zdarza się jednak, że w serwerowni są obecne okna. Wówczas należy odpowiednio je zabezpieczyć. Warto jednak pamiętać, że nie jest to tak skuteczne rozwiązanie, jak wybór konstrukcji budynku ich pozbawionej. Najważniejszym zadaniem ścian jest zabezpieczenie przed dostępem do wnętrza osób nieupoważnionych, dlatego centrum danych musi zostać właściwie zaprojektowane już na wstępnym etapie. 

Dlaczego w serwerowni nie powinno być okien?

Rozwińmy temat i wyjaśnijmy, dlaczego w serwerowni nie powinno być okien. 

1. Latem za pośrednictwem okien do wnętrza przedostaje się niepożądane ciepło. 

2. Okna zmniejszają bezpieczeństwo – ich umyślne zniszczenie ułatwia osobom trzecim dewastację. 

3. Okna to dodatkowe źródło dostępu, a ten powinien być ograniczony. 

Podsumowując, przeszklone powierzchnie tego typu ułatwiają wejście ludziom, którzy mogliby wyrządzić szkody w serwerowni. Należy pamiętać, że nie zawsze taka sytuacja niepokoi potencjalnych świadków, którzy byliby w stanie wezwać pomoc. Ochrona danych w serwerowni to podstawa działania wielu firm. Dlatego nowo powstałe pomieszczenia techniczne zwykle są zaprojektowane tak, żeby nie było w nich okien. 

Jak zabezpieczyć okna w serwerowni?

Dobrze, ale co jeśli w serwerowni już znajdują się okna? W takim przypadku trzeba je zabezpieczyć. Jedną z możliwości jest montaż krat, które co prawda ograniczają dostęp, ale jednocześnie nie blokują dotarcia tlenu w wyniku pękania szyb pod wpływem pożaru. Poza wspomnianą opcją, jeśli usunięcie okien w serwerowni jest niemożliwe, rozważ także: 

– rolety antywłamaniowe, 

– naklejaną na szyby folię antywłamaniową, 

– szyby antywyważeniowe lub blokady otwarcia okien, 

– szyby kuloodporne. 

Ponadto okna powinny posiadać więcej zaczepów antywłamaniowych w ustalonym rozmieszczeniu oraz płytę antyrozwierceniową montowaną na kasetce zasuwnicy. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż klamki zamykanej na kluczyk, który będzie przechowywany przez wydzieloną do tego odpowiedzialną osobę. 

Zadbaj też o system alarmowania. Tutaj przydatne będą: 

– kontaktron wpięty do systemu alarmu serwerowni, 

– czujnik zbicia szyby. 

Bardzo ważne dla inwestora jest to, żeby zmiany w konstrukcji budynku, w tym oknach serwerowni, były dokonywane przez wyspecjalizowany i profesjonalny personel. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o okna odporne na włamania, które mogą być stosowane w serwerowni, ITB – Instytut Techniki Budowlanej wydaje certyfikaty, poświadczające zgodność z normą ENV 1627:1999 w klasach 1 i 2 w przypadku okien PCW oraz 1, 2 i 3 dla drewnianych. Najskuteczniejsza i najtańsza jest jednak likwidacja tego typu źródeł dostępu. Jednocześnie wspomnijmy o tym, że okna w serwerowni mogą wpływać negatywnie na efektywność działania klimatyzacji. Pamiętaj, że są one drogą dla promieni słonecznych, które oddziałują na temperaturę w pomieszczeniu technicznym. Jeśli szukasz skutecznej klimatyzacji precyzyjnej dla serwerowni, polecamy serię CyberAir 3 od STULZ, która jest dedykowana wymagającym rozwiązaniom i projektom o koniecznych mocach chłodniczych powyżej 20 kW. Znajdziesz u nas także inne propozycje, w tym CyberRow i Minispace EC.

Przeczytaj również inne porady dotyczące serwerowni: