Niezależnie od wielkości pomieszczenia, zawsze należy zastanowić się, jak schłodzić serwerownię? Jest to aspekt o tyle istotny, że serwery wymagają zapewnienia im odpowiednich warunków, w tym temperatury. Mowa tu o wartości 20°C, która jest optymalna dla pracy urządzeń wykorzystywanych przez branżę telekomunikacyjną i informatyczną. Ponadto, poza schłodzeniem serwerowni, klimatyzacja jest odpowiedzialna także za regulację wilgotności i stanu powietrza wewnątrz. W tym celu stosuje się klimatyzację precyzyjną, która jest dostosowana do pomieszczeń technicznych.
Dlaczego chłodzenie serwerowni jest ważne?
Serwerownia – niezależnie od wymiarów – wymaga odpowiednich warunków, które muszą panować wewnątrz nieustannie. To dzięki temu serwery mogą stale pracować, bez jakichkolwiek szkód wyrządzonych przez jakość powietrza, jego temperaturę i wilgotność. Jeśli zastanawiasz się, jak schłodzić serwerownię, weź pod uwagę to, by wybrana przez Ciebie klimatyzacja regulowała stan atmosfery w pomieszczeniu technicznym. Wymagana jest temperatura powietrza wynosząca 20°C i wilgotność na poziomie 45%.
Sposoby na odprowadzenie ciepła w małej serwerowni
Wśród sposobów na to, jak schłodzić serwerownię o niewielkiej powierzchni możesz dopatrzyć się kilku metod na skuteczne odprowadzanie z niej ciepła. Mowa tu o sugestiach takich jak przewodzenie cieplne konstrukcji budynku, wentylację “pasywną”, czyli bez udziału wentylatora i “wymuszoną”, czyli taką która wykorzystuje jego pracę. Innymi możliwościami, już bardziej związanymi z technologią klimatyzacyjną są klimatyzacja serwerowi i klimatyzacja przeznaczona do pomieszczeń telekomunikacyjnych. Warto zwrócić uwagę na propozycje producentów takich jak Daikin i Stulz.
Chłodzenie serwerowni – jaką klimatyzację wybrać?
Wybór klimatyzacji serwerowni będzie zależny od rozmiarów danego pomieszczenia i ilości serwerów, jakie się w nim znajdują. Im większa ich ilość, tym więcej ciepła wytwarzają i tym silniejsza musi być klimatyzacja. W kwestii tego, jak schłodzić serwerownię możesz polegać np. na marce Stulz, która specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach. Warto tu wymienić ceniony przez wielu system CyberAir 3, który dedykowany jest najbardziej wymagającym pomieszczeniom technicznym, dzięki mocy chłodniczej powyżej 20 kW. Za sprawą modułowej budowy możliwe są etapowa realizacja projektów i sukcesywna rozbudowa systemu, kiedy nadejdzie potrzeba poszerzenia całej serwerowni.
Klimatyzacja wielozadaniowa
Za sprawą ogromu możliwości, jakie daje klimatyzacja precyzyjna, możemy jasno stwierdzić, że jest ona wielozadaniowa. Oznacza to, że nie tylko rozwiązuje problem, jak schłodzić serwerownię, ale także jak zagwarantować jej odpowiednią wilgotność i stan powietrza, w tym jego oczyszczenie z drobnoustrojów, bakterii, pleśni i grzybów, które mogłyby uszkodzić technologię. Dlatego też warto decydować się na rozwiązania pochodzące od godnych zaufania, rzetelnych i doświadczonych producentów. W branży klimatyzacji serwerowni warto zainteresować się rozwiązaniami spod znaku Stulz. Z pewnością zauważysz wysoką jakość pracy wybranego systemu klimatyzacyjnego i jego wieloletnią zdatność do pracy.
Zobacz także: