Serwerownia to miejsce pracy komputerów, które pełnią funkcję serwerów. Wykorzystywana jest w branży telekomunikacyjnej, internetowej. Wewnątrz serwerowni znajdują się również aktywne i pasywne elementy sieci komputerowych. Urządzenia te mieszczą się w szafach stelażowych, zwanych także teleinformatycznymi, serwerowymi. Często serwerownie są wyłożone specjalnymi dywanami i matami zapobiegającymi powstawaniu ładunków elektrostatycznych. Ważnym elementem jest także podłoga technologiczna – podniesiona, modularna, która ułatwia okablowanie znajdujących się wewnątrz szaf komputerów. Niejednokrotnie istotnym aspektem jest także autonomiczny system przeciwpożarowy, który chroni zgromadzony sprzęt, na którego działaniu często opiera się praca przedsiębiorstwa. Budowa serwerowni jest przewidziana tak, by nic nie zakłócało pracy komputerów. Oznacza to m.in. również zapewnienie optymalnych warunków, poprzez regulację aspektów takich jak wilgotność i temperatura powietrza.

Jakie warunki musi zapewniać budowa serwerowni?

Warunki, jakie musi zapewniać przemyślana budowa serwerowni, są niezbędne do prawidłowej pracy zgromadzonych wewnątrz komputerów. Istotna jest m.in. jakość powietrza – jego wilgotność i temperatura. Wilgotność powinna sięgać ok. 45%, natomiast temperatura ok. 20 stopni Celsjusza. Dlatego też konieczna jest właściwa klimatyzacja serwerowni, dostosowana do jej mocy. Doskonale sprawdzi się klimatyzacja precyzyjna z serii Stulz CyberAir 3. Dobierając klimatyzator do serwerowni, warto skorzystać z rady doświadczonego specjalisty, który oferuje pomoc na każdym etapie – wyboru, montażu i serwisu. Pozostałymi cechami budowy serwerowni są co najmniej dwa źródła zasilania oraz zasilacze awaryjne. Dzięki temu praca komputerów może trwać nieprzerwanie. Ważne są także sprawne systemy przeciwpożarowe, które minimalizują ryzyko uszkodzenia sprzętu w wyniku niespodziewanego wzniecenia ognia. Sposobem na zabezpieczenie zgromadzonych danych, który obejmuje osoby odpowiedzialne za pracę komputerów, jest kontrola dostępu, której dobór także warto rozważyć.

Budowa serwerowni – jak wygląda?

Budowa serwerowni zakłada zapewnienie najlepszych warunków dla sprzętu komputerowego. Szafy z urządzeniami powinny być odseparowane od pomieszczeń technicznych, do których ma prowadzić oddzielne wejście. Osobne jest także pomieszczenie biurowe, z którego można obserwować resztę serwerowni za sprawą monitoringu. Kontrola dostępu powinna odbywać się na różnych etapach, co znacząco wpłynie na poziom bezpieczeństwa. W budowie serwerowni istotne jest również to, by każda z szaf teleinformatycznych była zamykana osobno, a media poprowadzone dwoma niezależnymi torami. Nie może także zabraknąć urządzeń regulujących warunki do tego stopnia, by serwery mogły działać prawidłowo. Ważne, by dostęp do technologii był określony w budowie serwerowni, to znaczy, aby kontrola została wcześniej zaplanowana. To pomoże w uniemożliwieniu przedostania się do hal serwerów nieuprawnionych osób.