Zoptymalizowanie chłodzenia data center jest niezwykle ważne ze względu na koszty eksploatacyjne. Naprawdę istotne w praktyce okazuje się to, ile wynoszą wydatki poniesione na działanie klimatyzacji serwerowni. Jest to obecnie jeden z kluczowych aspektów, jakie uwzględnia się podczas projektowania pomieszczenia. Na szczęście, istnieją metody, które wyjaśniają, jak zoptymalizować chłodzenie data center. Nowoczesna technologia jest tu bez wątpienia odpowiedzią na potrzeby użytkownika, dla którego działanie serwerów jest gwarancją poprawnego funkcjonowania firmy, a przecież te potrzebują stosownych warunków. Odpowiednie zaprojektowanie klimatyzacji pomieszczenia technicznego może znacząco poprawić nie tylko jej pracę, ale i efektywność, która wiąże się też z niższymi kosztami eksploatacyjnymi. 

Sposoby na zoptymalizowanie chłodzenia serwerowni

Jak zoptymalizować chłodzenie data center? Możliwości jest kilka, a my chętnie Ci je przybliżymy. Kroki, które podejmiesz, znacząco wpłyną na funkcjonowanie Twojej serwerowni. 

1. Wdrożenie gorącego/zimnego korytarza: 

– skup się na usuwaniu gorącego powietrza, zanim dojdzie do recyrkulacji, W tym celu ułóż regały w rzędach tak, aby fronty były zwrócone do siebie w zimnych przejściach, a tyły zwrócone do siebie w gorących korytarzach. Wówczas serwery nie będą pobierały gorącego powietrza, a to może zmniejszyć zużycie energii nawet o 20%. 

2. Zainstalowanie paneli zaślepiających: 

– blokowanie niewykorzystanych przestrzeni na szafach rackowych również zapobiega recyrkulacji gorącego powietrza przez obudowę. 

3. Uporządkowanie okablowania: 

– splątane kable blokują przepływ powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest tu podniesiona podłoga, w której zostaną one ukryte. 

4. Wymienienie nieefektywnych systemów UPS: 

– usunięcie niepotrzebnych źródeł ciepła wpływa na efektywność chłodzenia. Warto zmienić tradycyjne systemy UPS na nowoczesne, energooszczędne. 

5. Stosowanie chłodzenia z zamkniętym sprzężeniem: 

– chłodzenie ściśle sprzężone pozwala skupić chłodzenie tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, jednocześnie nie obniżając temperatury w całym pomieszczeniu. 

6. Odizolowanie i usunięcie chłodzenia gorącym powietrzem: 

– warto wykorzystać termiczne obudowy szaf kanałowych, które kierują gorące powietrze przez kanał napowietrzny do strumienia powrotnego HVAC lub CRAC. Dzięki izolacji nie może ono recyrkulować w pomieszczeniu. 

Czujniki ciśnienia, wilgotności i temperatury a optymalizowanie chłodzenia w serwerowni

Czujniki ciśnienie, wilgotności i temperatury to kolejne rozwiązanie w kwestii optymalizowania procesu chłodzenia w serwerowni. Są to niewielkie urządzenia, które montuje się w strategicznych miejscach, takich jak ściana, sufit, czy podłoga, a nawet wnętrze szafy rackowej. Co dokładnie mogą zmierzyć? Ciśnienie atmosferyczne, wilgotność względną i temperaturę otoczenia, a dane te są przekazywane do centralnego systemu zarządzania serwerownią. Warto pamiętać, że ta metoda na zoptymalizowanie chłodzenia data center wiąże się ze zwiększeniem niezawodności i żywotności sprzętu, oszczędnością energii elektrycznej, poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ułatwieniem monitorowania i kontroli warunków klimatycznych w pomieszczeniu technicznym. 

Systemy HVAC dla data center

Systemy HVAC dla data center to kolejna z propozycji. To rozwiązanie jest dostępne w różnych rozmiarach i typach, w tym: pakietowym, modułowym, czy zabudowanym. Niezależnie od wybranej opcji, systemy HVAC można montować w oryginalne struktury na miejscu i tym samym doprowadzić do optymalizacji całego systemu. 

Dużą popularnością cieszy się też system chłodzenia swobodnego – free cooling. Polega ono na skierowaniu naturalnego powietrza o niskiej temperaturze z zewnątrz do strumienia chłodzącego serwerownię. W ten sposób można znacząco obniżyć zużycie energii i związane z tym koszty. System free cooling działa w trzech trybach – świeżego powietrza, mieszanego powietrza i cyrkulacji powietrza. Możliwości jest wiele i zdecydowanie warto wprowadzić je w życie. W przypadku mniejszych i większych data center optymalizacja chłodzenia i kosztów z nim związanych może przełożyć się na efektywniejsze funkcjonowanie. 

Przeczytaj również inne porady, oraz zobacz wpisy blogowe: