Zalecana wielkość serwerowni jest uzależniona od tego, jakie są indywidualne potrzeby firmy i obciążenie sprzętu w kilowatach (kW). Istotne są też zalecenia lokalne, a ponadto, w niektórych przypadkach może być wymagana odpowiednia szerokość ciepłych i zimnych korytarzy, aby zapewnić dostęp do serwerów. 

Warto kierować się zasadą 50-100 watów na stopę kwadratową, gdzie 1 ft2 = ok. 0,093 m2. Wśród porad dotyczących wielkości serwerowni, znajdziesz też te, które sugerują, żeby: 

– zapewnić 3 ft (ok. 91 cm) przestrzeni między stojakami na sprzęt, 

– uwzględnić obszary przestrzeni roboczej, 

– zostawić miejsce na ewentualny rozwój (rozbudowę) pomieszczenia technicznego. 

Dla ułatwienia obliczeń możesz skorzystać z kalkulatora rozmiaru serwerowni, który znajdziesz w sieci. 

Konstrukcja serwerowni – co uwzględnić?

Trzeba pamiętać, że serwerownia musi wytrzymywać ciężar całego sprzętu, a także zostać zaprojektowana tak, by umożliwić ewentualną rozbudowę w późniejszym czasie. W miarę możliwości rozmiar ościeżnicy powinien umożliwiać wprowadzanie i zdejmowanie urządzeń, które znajdują się wewnątrz. Nowe konstrukcje powinny zapewniać 42 cale szerokości i 9 stóp wysokości, czyli ok. 106 cm i ok. 2,74 m. Sufit data-center powinien sięgać 9 ft, czyli ok. 2,74 m. Równie istotne jest to, żeby w pomieszczeniu nie było okien, został zapewniony odstęp pomiędzy szafami serwerowymi-rackami oraz została wykorzystana odpowiednia podłoga z powierzchnią antystatyczną. 

Co znajduje się w serwerowni?

Serwery to podstawowe wyposażenie serwerowni, bez którego pomieszczenie to po prostu nie funkcjonuje. Komputery, które spełniają tę funkcję, znajdują się w specjalnych szafach stelażowych, zwanych rackami. Należy jednak pamiętać, że wielkość serwerowni musi być wystarczająca, by zmieścić wewnątrz także inne niezbędne sprzęty. Wśród podstawowych elementów znajdziesz: 

– klimatyzację, 

– zasilacze przewodowe UPS, 

– przestrzeń do sprawowania kontroli: monitoringu, zarządzania, gdzie przebywa personel. 

Ważne jest też zapewnienie hermetyzacji korytarza, redundancji systemu chłodzenia i zasilania, dystrybucję energii i ochronę przeciwpożarową. 

Jaką klimatyzację wybrać?

Regulacja temperatury w serwerowni jest niezwykle ważna. Najlepszym rozwiązaniem jest tu szafa klimatyzacji precyzyjnej. Tego typu urządzenia nie tylko utrzymują odpowiednią temperaturę, ale i poziom wilgotności w data-center. Trzeba zwrócić uwagę na system monitorowania parametrów, który ostrzega w przypadku niekorzystnych parametrów we wnętrzu. W dużych pomieszczeniach technicznych systemy i urządzenia chłodzące powinny być instalowane w konstrukcji gorącego/zimnego korytarza, co odpowiada za maksymalizację wydajności. 

Jeśli szukasz niezawodnego rozwiązania, polecamy klimatyzację do serwerowni STULZ z serii CyberAir 3. Są one przeznaczone dla najbardziej wymagających projektów o koniecznych mocach chłodniczych powyżej 200 kW. Przy mocach od 4 kW do 20 kW polecamy podstawową wersję urządzeń z oferty STULZ – MiniSpace EC

Zobacz także wybrane kategorii, oraz wpisy blogowe: