Jeśli zastanawiasz się, jaka klimatyzacja do instalacji fotowoltaicznej sprawdzi się najlepiej, odpowiadamy – fotowoltaika może zasilić każde urządzenie regulujące temperaturę powietrza. Ważne jest, by dobrać odpowiednią moc paneli. Oznacza to, że zarówno użytkownicy prywatni, montujący klimatyzatory w domach, jak i firmy, w których działają serwerownie, mogą skorzystać z tego rozwiązania. Klimatyzacja i instalacja fotowoltaiczna mogą iść ze sobą w parze, co przyniesie korzyści ekonomiczne.
- Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą?
- Klimatyzator podstropowy Daikin – gdzie się sprawdzi?
Klimatyzacja a fotowoltaika – na co zwrócić uwagę?
Wybierając klimatyzację zasilaną fotowoltaiką, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim jest to zapotrzebowanie na prąd. Panele fotowoltaiczne muszą dostarczyć go przynajmniej tyle, by zasilić klimatyzator. Pobór energii zależy od parametrów urządzenia, jakości montażu oraz czasu jego pracy. To, jaka klimatyzacja do instalacji fotowoltaicznej zostanie dobrana, leży już po stronie inwestora, który powinien skupić się na swoich potrzebach. Może to być zarówno urządzenie typu split, multi-split, jak i klimatyzacja precyzyjna.
Czy fotowoltaika może zasilić klimatyzację?
Fotowoltaika może zasilić klimatyzację i jest to rozwiązanie ekonomiczne. Taka instalacja fotowoltaiczna może dostarczać energię jedynie do urządzenia regulującego temperaturę powietrza lub też do całego gospodarstwa domowego, czy firmy. Wówczas trzeba dobrać odpowiednią moc. To, ile paneli fotowoltaicznych do klimatyzacji trzeba zamontować, również należy określić na podstawie jej poboru prądu. Warto jednak wspomnieć o możliwości dofinansowania, a nawet odsprzedaży nadmiaru energii do sieci energetycznej. Wtedy jeszcze chętniej szuka się odpowiedzi na pytanie, jaka klimatyzacja do instalacji fotowoltaicznej. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z produktów pochodzących od sprawdzonych marek. W domach świetnie sprawdzi się Daikin lub Rotenso, a w serwerowniach Stulz.
- Klimatyzacja do serwerowni z kontrolą dostępu
- Klimatyzator Daikin Comfort – komfortowa klimatyzacja domowa
Zalety podpięcia klimatyzacji do instalacji fotowoltaicznej
To, jaka klimatyzacja do instalacji fotowoltaicznej zostanie wybrana, zależy od potrzeb użytkownika. Warto jednak poznać zalety wynikające z takiego połączenia. Przede wszystkim klimatyzator reguluje temperaturę i jakość powietrza, poprawiając komfort w pomieszczeniu, a w przypadku klimatyzacji precyzyjnej – stwarza warunki np. dla serwerów. Pamiętaj, że urządzenia tego typu mogą schładzać i ogrzewać powietrze, więc przydadzą się tak samo w lecie, jak i w zimie. Z kolei fotowoltaika pozwala na wyciągnięcie większych korzyści ekonomicznych z eksploatacji energii elektrycznej, którą produkuje, wykorzystując ekologiczne odnawialne źródło. Może zostać dofinansowana. Dobrym pomysłem jest połączenie tych dwóch technologii ze sobą, co sprawi, że nadmiar prądu zostanie spożytkowany na zasilanie klimatyzatora. Dzięki temu jego praca będzie znacznie tańsza.
Dwa w jednym
Fotowoltaika i klimatyzacja, która jest nią zasilana to rozwiązanie, które możemy określić, jako “dwa w jednym”. To dlatego, że jednocześnie możemy korzystać z energii odnawialnej i urządzenia poprawiającego stan powietrza, ograniczając tym samym koszty eksploatacji prądu. Jest więc to bardzo opłacalne rozwiązanie, ponieważ regulacja temperatury wewnątrz pomieszczenia staje się o wiele tańsza. To, jaka klimatyzacja do instalacji fotowoltaicznej zostanie dobrana, zależy już od Twoich potrzeb. Dobrze jest mieć jednak na uwadze fakt, że jest to także inwestycja w jakość Twojego życia i komfort pobytu w danym pomieszczeniu.
Sprawdź także: