Klimatyzacja w serwerowni jest po prostu konieczna. Trzeba tu pamiętać o tym, że optymalna temperatura i wilgotność powietrza mają znaczący wpływ na jakość funkcjonowania sprzętu komputerowego, który znajduje się w pomieszczeniu technicznym. Urządzenia IT wymagają innych warunków niż ludzie. Oznacza to, że również klimatyzacja musi być pod pewnymi względami inna, a im większe data center, tym zwiększa się zapotrzebowanie na moc chłodniczą, co wpływa na ostateczny wybór rozwiązania. Możliwości masz kilka, a my chętnie je omówimy. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że do każdej serwerowni należy podejść indywidualnie. 

Rodzaj klimatyzacji do serwerowni – co możesz wybrać?

Pochylmy się nad klimatyzacją ścienną do serwerowni. To jedna z możliwości, którą warto rozważyć. To najczęściej stosowane rozwiązanie, dzięki któremu możesz skierować zimne powietrze bezpośrednio na serwer. Możesz także sięgnąć po jednostki przeznaczone do intensywnego chłodzenia, jeśli tego wymaga specyfika data center. Pamiętaj, że nie powinno się w tym celu wykorzystywać klimatyzacji domowej! Możemy natomiast zaproponować Ci klimatyzację precyzyjną do serwerowni. Tutaj warto wymienić serię CyberAir 3 od STULZ, która jest dedykowana najbardziej wymagającym rozwiązaniom o koniecznych mocach chłodniczych powyżej 20 kW. Ta opcja gwarantuje pełną kontrolę nad parametrami powietrza przez jego chłodzenie, osuszanie i nawilżanie, które zostają dopasowane do wymogów sprzętu IT. Zauważ, że seria CyberAir 3 umożliwia rozbudowę w późniejszym czasie, na przykład, gdyby wielkość Twojej serwerowni i jej zapotrzebowanie na regulację jakości i temperatury powietrza uległo zmianie. 

Jeśli jednak zdarzy się, że jednostka naścienna jest niewystarczająca, rozwiązaniem są klimatyzatory podsufitowe. To dodatkowa moc, która sięga do 14 kW i wystarcza do obsługi sześciu dodatkowych serwerów lub większego pomieszczenia. 

Gdzie jest potrzebna klimatyzacja precyzyjna?

Gdzie jest niezbędna klimatyzacja precyzyjna? Co ciekawe, takich miejsc jest znacznie więcej, niż tylko serwerownie i centra danych. Wśród lokalizacji wykorzystujących to rozwiązanie znajdziesz także: 

– szpitale, 

– laboratoria, 

– magazyny, 

– banki, 

– obiekty wojskowe, 

– muzea, 

– pomieszczenia gaszone gazem, 

– przestrzenie z przemysłu spożywczego. 

To pokazuje jej szerokie zastosowanie, zwłaszcza tam, gdzie wymagane jest użycie systemów do zadań specjalnych. Wynika to m.in. ze wszechstronności klimatyzacji precyzyjnej, która reguluje różne parametry powietrza w pomieszczeniu, tworząc odpowiedni klimat, w tym dla sprzętu komputerowego, znajdującego się w serwerowniach. 

Klimatyzacja typu split w serwerowni?

Ciekawostką, aczkolwiek bardzo pomocną jest fakt, że w serwerowniach, w których komputery nie generują zbyt dużej mocy cieplnej, a mówiąc dokładniej, sięga ona do 180 W/m2, dopuszcza się stosowanie klimatyzacji typu split. Co jest jednak istotne to fakt, że takie urządzenie będzie musiało działać nieustannie, nawet wtedy, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej -15 stopni Celsjusza. Dlatego istotne jest uwzględnienie temperaturowego zakresu pracy klimatyzacji. Jednocześnie warto dodać, że jest to rozwiązanie dość ryzykowne, ponieważ awaria jednostki może doprowadzić do problemów z działaniem serwerów, które są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania firmy z branży IT. Wówczas lepiej zaopatrzyć się w kilka zestawów urządzeń. Ewentualnie możliwe jest także wykorzystanie klimatyzacji przenośnej jako zapasowej na wypadek usterki. Pamiętaj jednak, że musi być to model dostosowany do potrzeb serwerowni – w przeciwnym razie będzie on po prostu niewystarczający. 

Zobacz również inne artykuły: