Montaż klimatyzacji należy każdorazowo rozpocząć od jej projektu i zdiagnozowaniu warunków i czynników wpływających na dobór jej rodzaju i parametrów technicznych. Jednym z nich jest charakterystyka pomieszczeń, których klimatyzacja ma dotyczyć, ich alokacja, piętro umiejscowienia, technika budowy, dostęp do światła naturalnego, liczba okien, izolacja, liczba użytkownikówetc. Odpowiedź na kilka zasadniczych pytań pozwoli dobrać moc chłodniczą klimatyzatora, czyli najważniejszy parametr określający jego siłę i efektywność chłodzenia.
Najprostszym sposobem wyliczenia wartości mocy chłodniczej jest skorzystanie z prostego wzoru, w którym zmienną jest metraż pomieszczenia. Ten parametr mnożymy przez współczynnik 100. Wzór: W (moc chłodnicza)= m2 x 100. W tym względzie istnieje pewna prawidłowość i zależność, iż na 10 m2 powierzchni przypada 1kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż pozostałe warunki uznajemy jako standardowe, typowe czy przeciętne, np.: parametr dotyczący wysokości pomieszczenia. Standardowa wysokość to wówczas: 2,5 do 2,8 m.
Dla pomieszczeń mieszkania dwupokojowego o metrażu około 40m2 wystarczającym powinna być moc klimatyzatora na poziomie 4kW.
W przypadku zaś pomieszczeń wyższych – zwyczajowo w budynkach typu kamienice, gdzie wysokość oscyluje wokół 3 metrów i więcej – korzystniej jest wykorzystać, jako zmienną we wzorze kubaturę pomieszczenia, czyli m3. Wówczas wzór wygląda następująco: W= m3 x 40.
Warto też pamiętać o pewnych wyjątkach, gdy z uwagi na inne warunki, moc chłodnicza powinna być większa niż wynikająca ze wzoru
Są to m.in.:
– pomieszczenia silnie nasłonecznione, których ekspozycja wychodzi na południe czy zachód – moc chłodnicza klimatyzatora powinna być powiększona o 20-30% w stosunku do standardowej;
– pomieszczenia słabo termoizolowane, nieszczelne i słabo wentylowane (bierzemy pod uwagę stan ścian, dachu, okien, drzwi oraz materiał ich wykonania) – moc chłodnicza klimatyzatora powiększona o 10-20% w stosunku do standardowej;
– pomieszczenia poddasza – tu zwyczajowo nieduża wysokość pomieszczeń, skosy, okna dachowe, bliskość zadaszenia- to wszystko sprawia, że moc chłodnicza powinna się zwiększyć przeciętnie o 30 do nawet 50% wobec standardowej ze wzoru;
– pomieszczenia z otwartą kuchnią czy też połączone z kuchnią – z uwagi na procesy gotowania, duże zyski ciepła – również moc chłodnicza zwiększona o 10-20%;
– pomieszczenia z dużą ilością urządzeń elektrycznych, które emitują ciepło i zyski ciepła są równie znaczne (np.: komputery, drukarki, skanery, sprzęt RTV itp.) – moc chłodnicza również odpowiednio powiększona.
Jaką klimatyzację wybrać do pomieszczeń w bloku czy w domu?
Najogólniej rzecz ujmują, wyróżniamy 3 rodzaje klimatyzatorów:
– klimatyzatory przenośne;
– klimatyzatory stacjonarne typu split;
– klimatyzatory stacjonarne typu multisplit.
Wybierając klimatyzator przenośny, którego zdecydowanym plusem jest łatwość ustawienia go w dowolnym miejscu i brak konieczności stałego montażu, należy pamiętać, że wiąże się to z mniejszą efektywnością chłodzenia i wyższym poziomem hałasu. Pamiętajmy też, iż rura harmonijkowa musi być w tym przypadku poprowadzona do otwartego okna, aby umożliwić „ujście” ciepłemu powietrzu. Poziom hałasu jest dość kłopotliwy w przypadku np.: pomieszczeń sypialnianych, czy nawet pokoju salonowego.
Klimatyzator typu split czy multisplit może okazać się dobrym rozwiązaniem dla domu czy mieszkania – zwłaszcza, gdy posiadamy balkon albo taras. W tym przypadku mamy dwa połączone ze sobą urządzenia, z których jednostka zewnętrzna montowana jest albo na elewacji budynku albo bezinwazyjnie usadowiona na balkonie. Jednostka bądź jednostki wewnętrzne (w przypadku multisplit – minimum 2 jednostki wewnętrzne) montowane są wewnątrz pomieszczeń.
Są zdecydowanie wydajniejsze i cichsze. Klimatyzator w pomieszczeniach domowych nie powinien przekraczać poziomu hałasu: 35 db(A). Parametr energooszczędności doskonale jak pozostaje na poziomie najwyższej klasy: A+++.
Montaż klimatyzacji w pomieszczeniach przemysłowych
W przypadku klimatyzacji przemysłowych, montowanych na dużych przestrzeniach, czy też mających bardzo jasno zdefiniowane zadania, jak np. w przypadku klimatyzacji serwerowni, czy też klimatyzacji precyzyjnej, także należy brać pod uwagę wskazane zmienne. Ze względu jednak na fakt, iż często są to bardzo duże przestrzenie, takie projekty muszę uwzględniać znacznie więcej parametrów. Montaż zawsze musi być poprzedzony odpowiednim projektem, co realizują profesjonalne firmy.
W naszej ofercie znajdują się urządzenia topowych producentów, takich jak: STULZ, Rotenso, Daikin