Klimatyzacja charakteryzuje się działaniem podobnym do funkcjonowania lodówki. To uproszczenie w prosty sposób tłumaczy, na czym polega chłodzenie pomieszczenia. Warto także dodać, że klimatyzacja składa się z kilku elementów: 

– jednostki wewnętrznej, 

– miedzianych rur, 

– jednostki zewnętrznej, 

– czynnika chłodniczego. 

Skupmy się jednak na konkretnej części – jednostce zewnętrznej. Aby lepiej zrozumieć, z czym mamy do czynienia, należy poznać podstawowe informacje, takie jak – z czego się ona składa i gdzie powinna być ulokowana. 

Z czego składa się jednostka zewnętrzna klimatyzatora?

Mówiąc w skrócie, to z czego składa się jednostka zewnętrzna klimatyzatora to: skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny, czyli elementy, które można uznać za najgłośniejsze. Oprócz tego znajduje się w niej także drugi wentylator powietrza. Dodajmy, że w wyniku sprężania czynnika chłodniczego, ciepło jest oddawane wentylatorem do zewnątrz. 

Gdzie można umieścić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

To, gdzie można umieścić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora, jest kolejną istotną informacją, którą warto poznać. Na samym wstępie warto wskazać, żeby ten element znajdował się z dala od: 

– innych źródeł ciepła, pary i gazów łatwopalnych, 

– wysokiego poziomu kurzu, 

– wyeksponowanych miejsc narażonych na nagłe i porywiste wiatry. 

Ponadto, dla urządzeń służących jako źródło ciepła nie należy umieszczać jednostki zewnętrznej bezpośrednio nad chodnikami i podjazdami. Należy ją natomiast ulokować na podstawie PCV lub innych stopach antywibracyjnych oraz przy urządzeniach-źródłach ciepła dodatkowo na bloczkach betonowych. 

Jeśli jednostka jest montowana pod sufitem, umieszcza się ją na wspornikach typu U, natomiast przy montażu na elewacji budynku na wspornikach typu L. Jeśli chodzi o konkretne miejsca, możemy wybierać spośród elewacji budynku, miejsca sąsiadującego z budynkiem, dachu, czy balkonu. 

Jak daleko może być jednostka zewnętrzna klimatyzacji?

Odległość jednostki zewnętrznej klimatyzacji jest istotna dla efektywności działania urządzenia oraz dostępu do konserwacji. Dlatego należy przestrzegać konkretnych zasad. Pamiętaj jednak, że zalecenia mogą być różne w zależności od tego, jakiego producenta rozwiązanie wybierasz, modelu urządzenia oraz jego rodzaju. Ogólny wskazówki mówią, że: 

– z przodu zaleca się pozostawienie przynajmniej 20-30 cm odległości, 

– z boku względnie powinno być to 50-60 cm odległości, 

– z tyłu ze względu na dostęp do konserwacji pozostawia się przynajmniej 10-20 cm odległości. 

Czy jednostka zewnętrzna klimatyzacji jest głośna?

Na samym wstępie warto zastanowić się, co wpływa na poziom hałasu pracy jednostki zewnętrznej. Mowa tu o rodzaju klimatyzatora, mocy urządzenia oraz technologii chłodzenia. Dlatego też każde rozwiązanie odznacza się innymi wartościami. Z reguły praca jednostki wewnętrznej jest cichsza niż zewnętrznej. Ta druga może generować hałas na poziomie 50-65 dB, chociaż nowoczesne technologie często charakteryzują się cichszym funkcjonowaniem. Jeśli chodzi o nasze propozycje, klimatyzator Daikin Emura, który u nas znajdziesz, odznacza się poziomem ciśnienia akustycznego już od 19 dB(A). To praktycznie tyle, co szept. W naszej ofercie znajdziesz też serię klimatyzacji do serwerowni CyberAir 3. Jest ona dedykowana projektom o koniecznych mocach chłodniczych powyżej 20 kW.

Przeczytaj także inne porady, oraz zobacz nasze usługi: