Powietrze to podstawa egzystencji, im lepsza jego jakość i skład, tym lepsze jest nasze samopoczucie, stan zdrowia, aktywność oraz chęci do działania. Codziennie dbamy o to, aby nasi najbliżsi pozostawali bezpieczni i w dobrym zdrowiu, zwłaszcza w strefie domowej. W tym zakresie warto zastanowić się nad rozsądną inwestycją w klimatyzację, której zadaniem będzie nie tylko utrzymanie komfortowej i optymalnej temperatury powietrza przez cały rok, alem.in. dbałość o:
– warunki wilgotnościowe powietrza; zmniejszenie ilości pary wodnej, np.: z procesów gotowania, a tym samym walka z rozwojem pleśni czy grzybów;
– uzdatnianie powietrza, jego filtracja zwłaszcza w zakresie pyłów, kurzu, roztoczy, drobnoustrojów, bakterii, wirusów, zarodników grzybów, pyłków roślinnych, sierści zwierząt itp.;
– usuwanie nieprzyjemnych, nagromadzonych zapachów;
– polepszenie jakości powietrza, poprzez dotlenienie, wyzbycie się nadmiaru substancji szkodliwych jak np.: dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenek azotu, formaldehyd i inne;
– oczyszczenie pomieszczeń z dymu tytoniowego i inne.
Warto mieć na uwadze, iż nawet w domowym azylu, napotykamy niebezpieczeństwa w składzie wdychanego powietrza, z którymi warto zawalczyć poprzez dobrą klimatyzację pomieszczeń. Zwłaszcza w przypadku posiadania małych dzieci czy astmatyków i alergików w rodzinie, takie postępowanie wydaje się być koniecznym. W tej sytuacji klimatyzacja może okazać się naprawdę zbawienna dla zdrowia.
Przeczytaj również „Jaki jest wpływ klimatyzacji na nasze zdrowie?„
Dlaczego warto zainwestować w dobrą klimatyzację? Na co warto wrócić uwagę?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów klimatyzacyjnych i ich wybór nie należy do prostych. Przy wyborze warto kierować się następującymi parametrami i osiągami klimatyzacji w zakresie:
– gabaryty, sposób montażu, przeznaczenie;
– efektywność i niezależność trybów działania jak: chłodzenie, ogrzewanie, osuszanie, nawilżanie i jonizowanie;
– rodzaj czynnika chłodniczego;
– poziom hałasu;
– możliwości regulacji i sterowania;
– energooszczędność klimatyzatora i jego klasa w tym zakresie (najlepsza: A+++);
– funkcje dodatkowe, np.: związane z omawianym polepszeniem jakości powietrza, dbanie o mikroklimat poprzez osuszanie bądź nawilżanie powietrza, działanie antypleśniowe, antywirusowe, tryb wentylacji czy fotokatalityczny filtr (aktywne usuwanie mikroorganizmów).
Klimatyzacja wraz z jonizacją? Jakie daje efekty dla naszego zdrowia?
W dobrych jakościowo systemach klimatyzacyjnych stawia się również na proces jonizacji powietrza. Na czym on polega? Jonizacja to proces oczyszczania powietrza, będący odpowiedzią na procesy zachodzące w składzie powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. W naszych domach coraz więcej jest urządzeń elektrycznych, które to wytwarzają jony dodatnie. Popularnie jest to zwane elektrosmogiem. Jonizacja zwalcza elektrosmog, wytwarzając aniony tlenu przeciwdziałające tym niekorzystnym procesom.
Dodatkowo nawet posiadane meble domowe i ich materiały wykonania: płyty wiórowe, laminaty itp. oraz inne, syntetyczne wyposażenie domu czy też użytkowane środki chemiczne oddają do powietrza niekorzystne substancje, szereg cząstek i zanieczyszczeń, jak chociażby wspomniany formaldehyd.
W sytuacji, gdy pomieszczenie pozostaje zbyt szczelne, wówczas występuje problem z nagromadzeniem się szkodliwej ilości czynników.
Klimatyzacja ma za zadanie przeciwdziałać temu i odczuwalnie polepszyć jakość i stan powietrza w pomieszczeniach.
Warto zobaczyć: Klimatyzacja komfortu, Klimatyzacja serwerowni, Klimatyzacja biurowa, Klimatyzacja przemysłowa