Wydawałoby się, że data center to po prostu zbiór komputerów o sporych możliwościach obliczeniowych i niezbędna im infrastruktura. Tymczasem sposoby realizacji centrów danych na całym świecie potrafią zachwycać. Przykładem może być podwodna serwerownia Microsoftu, albo Pionen White Mountains, czyli centrum danych w bunkrze nuklearnym. W gronie oryginalnych pomysłów na przechowywanie danych, bez wątpienia znajduje się Lefdal Mine. Jest to centrum danych usytuowane w byłej kopalni minerałów.
Lefdal Mine znajduje się w regionie Sogn og Fjordane, pomiędzy Måløy i Nordfjordeid. Ponieważ mieści się w byłej kopalni, jest doskonale skomunikowana. W pobliżu znajduje się nie tylko sieć dróg, ale także port, lotniska i lądowisko dla heliktopterów. Lefdal Mine to aktualnie aż 6 poziomów i nawet 120 tysięcy metrów kwadratowych. To sprawia, że jest ona jedną z największych – jeśli nie największą – serwerownią w Europie. Biorąc pod uwagę jednak jej rozmiary, najważniejsze przy projektowaniu były dwie rzeczy. Pierwsza to skalowalność. System, który może w każdej chwili zwiększyć, lub też zmniejszyć zajmowaną powierzchnię, musi dać się skalować. Druga rzecz to modułowe podejście. O zaletach modułowych centrów danych pisaliśmy w jednym z poprzednich tekstów.
Wykorzystanie kontenerów sprawia jednak, że trzeba przygotować odpowiednie korytarze. Muszą mieć taką przepustowość, żeby był swobodny dostęp do każdego kontenera. Poza tym, należy umożliwić dostawianie nowych elementów, które produkowane i montowane są przecież poza Lefdal Mine.
Indywidualne rozwiązania w Lefdal Mine
Wydawałoby się, że korzystanie z takiego data center ma jakieś ograniczenia. Jednak najwyraźniej Lefdal Mine one nie dotyczą. Klienci tego norweskiego data center mają możliwość samodzielnego wyboru projektu korytarzy z kontenerami, z których będą korzystać. Mogą również zdecydować się na pomieszczenia o podwyższonym bezpieczeństwie, czyli tzw. schrony.
Chłodzenie Lefdal Mine
Klimatyzacja precyzyjna w Lefdal Mine wygląda inaczej, niż klimatyzacja do serwerowni, do której przywykliśmy. Wszystko przez to, że w jej pobliżu znajduje się fiord. Dzięki zatoce, Lefdal Mine ma właściwie stały dostęp do wody o niskiej temperaturze, którą może wykorzystywać do przygotowywania najlepszych warunków termicznych dla sprzętów i pozostałych urządzeń.