Monitoring parametrów serwerowni jest niezbędny do utrzymania prawidłowych warunków dla pracujących w pomieszczeniu maszyn. Nieodpowiednie wartości elementów takich jak temperatura czy wilgotność mogą prowadzić do awarii, uszkodzeń a nawet pożaru. Aby tego uniknąć, warto zamontować specjalne czujniki, odpowiedzialne m.in. za pomiary temperatury, wilgotności, przepływu powietrza i obecności dymu oraz systemy alarmowe. Dzięki nim utrzymywanie warunków odpowiednich dla działania sprzętów w serwerowni będzie o wiele prostsze.
Jakie warunki powinny panować w serwerowni?
Głównymi parametrami, na jakie zwraca się uwagę, są temperatura i wilgotność. Pracujące urządzenia nagrzewają się, a wraz z nimi – temperatura powietrza w pomieszczeniu. Temperatura rekomendowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji powinna w serwerowni wynosić między 18-27°C. Optymalna wilgotność wynosi natomiast ok. 45%. Takie warunki są bezpieczne dla nieustannie pracujących urządzeń i pozwalają na uniknięcie ich przegrzania lub zajęcia się ogniem. Z tego powodu tak ważne jest montowanie czujników, które będą monitorowały te parametry w czasie rzeczywistym, dzięki czemu ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych wydarzeń znacznie się zmniejszy.
Czujniki temperatury i wilgotności w systemach klimatyzacji serwerowni
Systemy urządzeń klimatyzacji stosowanych w serwerowni powinny być wyposażone w czujniki temperatury i wilgotności. Dane pobierane na temat tych wyznaczników umożliwią odpowiednie dostosowanie pracy urządzenia klimatyzacyjnego do panujących w pomieszczeniu warunków. Zbyt wysoka temperatura pomieszczenia może doprowadzić do wyłączenia, uszkodzenia, przegrzania lub nawet pożaru sprzętu komputerowego, dlatego także ważne jest ciągłe monitorowanie wartości temperatury.
Równie ważne jest monitorowanie wilgotności powietrza w serwerowni. Gdy jest ona za niska, dochodzi do nagromadzenia się elektryczności statycznej w pomieszczeniu, która przyczynia się do skracania żywotności technologii. Kiedy wilgotność jest natomiast zbyt wysoka, w bardzo łatwy sposób może doprowadzić do kondensacji pary wodnej na sprzęcie i przyczynić się do korozji i uszkodzenia urządzeń. Systemy klimatyzacji powinny zatem być wyposażone w odpowiednie czujniki, które dostarczą dane na temat temperatury i wilgotności, aby zagwarantować utrzymanie właściwych warunków do pracy komputerów.
Warto ponadto pamiętać również o odnotowywaniu temperatury szaf serwerowych – w przypadku awarii serwery i urządzenia osiągną zbyt wysoką temperaturę dużo szybciej, niż samo otoczenie, dlatego tak ważna jest szybka reakcja w celu ochrony urządzeń. Temperatura na wlocie szaf serwerowych powinna wynosić między 18°C-27°C, a wylot gorącego powietrza nie powinien przekroczyć 20°C powyżej temperatury wlotowej. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym wypadku zamontowanie 3 czujników dla każdej szafy. Jeden z nich powinien być umieszczony w jej dolnej części (w celu pomiaru temperatury zimnego powietrza docierającego do szafy), drugi w górnej części (aby mieć pewność, że całe zimne powietrze dotrze do górnej części), natomiast ostatni – u góry stelaża dla powietrza wylotowego, który jest zwykle najgorętszym punktem.
Czujniki przepływu powietrza a klimatyzacja serwerowni
Niezwykle istotne jest także monitorowanie czujników przepływu powietrza i właściwej wentylacji pomieszczenia. Do monitorowania przepływu powietrza w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wykorzystywane są czujniki przepływu. Ich zadaniem jest obliczanie przepływu objętościowego na podstawie zmierzonego ciśnienia różnicowego i stałej wentylatora (czynnik K) podłączonych wentylatorów radialnych. Dokładny pomiar najmniejszej różnicy ciśnień ma kluczowe znaczenie dla wydajnego i technicznego monitorowania systemów klimatyzacyjnych w serwerowniach.
Sam pomiar przepływu powietrza jest ponadto niezbędny w badaniu szczelności pomieszczenia. Wszelkie nieszczelności i przedmuchy wywołują niepożądane przeciągi i obniżenie temperatury w pomieszczeniu, co bezpośrednio wpływa na pracę klimatyzacji.
Inne czujniki przydatne w serwerowni
Dla zagwarantowania prawidłowego działania serwerowni warto także wyposażyć się w czujniki wykrywające wycieki/zalania oraz czujniki dymu. Do najczęstszych źródeł zalania należą skropliny z systemu klimatyzacji, instalacje wodne, instalacje CO oraz woda deszczowa dostająca się do serwerowni poprzez strop, otwory okienne lub drzwi. System monitorowania wycieku może być bytem niezależnym, ale może być również elementem kompleksowego systemu monitoringu środowiskowego.
Bardzo ważne jest także instalowanie czujników wykrywających dym. Aby personel został powiadomiony o zadymieniu, niezbędna jest instalacja systemu detekcji dymu w kluczowych miejscach w serwerowni – najlepiej już w samych szafach serwerowych. Umożliwi to szybką reakcję personelu i zniwelowanie zagrożenia przed pojawieniem się pożaru.
Systemy alarmowe a klimatyzacja serwerowni
Czujniki wbudowane w systemy klimatyzacji mają za zadanie powiadamiać o wszelkich odchyleniach od normy w związku z temperaturą czy wilgotnością w serwerowniach. Jednak gdy urządzenia klimatyzacyjne w serwerowni zawiodą, w pomieszczeniu muszą działać inne przyrządy, które powiadomią o pojawieniu się zbyt wysokiej temperatury czy wystąpieniu pożaru. Warto zatem zamontować w pomieszczeniu dodatkowy alarmowy system temperatury lub alarm przeciwpożarowy, które w porę ostrzegą o powstałym zagrożeniu.
Sprawdź także wybrane usługi oraz przeczytaj inne wpisy poradnikowe: