Woda w klimatyzacji powstaje w wyniku wykraplania się wilgoci w wymienniku ciepła w urządzeniu. Mowa tu o tak zwanych skroplinach, które są normalnym zjawiskiem i nie trzeba się nimi martwić. Ich ilość zmienia się w zależności od poziomu wilgoci i temperatury w pomieszczeniu. Woda gromadzi się na tacce, która jest umiejscowiona w jednostce wewnętrznej pod wymiennikiem ciepła. Trzeba pamiętać, by regularnie odprowadzać ciecz z urządzenia, co pozwoli na zachowanie jego prawidłowej pracy.
Ile wody skrapla się z klimatyzacji domowej?
To, ile wody ulega skropleniu, jest zależne od poziomu wilgoci i temperatury w pomieszczeniu. Wraz z ich wzrostem, wzrasta także ilość wykraplanej cieczy. Trzeba zaznaczyć, że jest to proces jak najbardziej normalny, który wynika ze sposobu pracy jednostki. Możesz więc spodziewać się pojawienia się wody w klimatyzacji, która jest sukcesywnie użytkowana. Pamiętaj jednak, że nie powinna ona kapać. Zamiast tego, skropliny mają gromadzić się na tacce, która jest częścią urządzenia.
Czy z klimatyzacji kapie woda?
Chociaż obecność wody w klimatyzacji nie jest niczym niepokojącym, nie powinna ona kapać z urządzenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe, które stanowi podstawę do przeprowadzenia serwisowania jednostki. Z tego powodu zachęcamy do zachowania czujności. Samo skraplanie jest czymś, co nie powinno budzić niepokoju. Przeciek jest jednak czymś zupełnie innym. Niezależnie od tego, jaką klimatyzację wybierzesz, pamiętaj, by nie doprowadzić do takiego stanu rzeczy. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z wykwalifikowanym specjalistą.
Co zrobić, jak z klimatyzacji leci woda?
Kiedy klimatyzacja przecieka, powodem takiej sytuacji może być pompka skroplin. Możliwe jest także to, że w pływaku na sitku powstał zator. W trudnych przypadkach dochodzi do uszkodzenia silnika pompki, co wymaga wymiany całej części. Woda w klimatyzacji wówczas nie podlega prawidłowemu obiegowi. Tym samym, zamiast na tacce, gromadzi się poza urządzeniem, które po prostu zaczyna przeciekać. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do serwisu. Lepiej nie naprawiać klimatyzatora na własną rękę, a wszelkie części zamienne sprowadzać z godnego zaufania źródła.
Jakie urządzenie wybrać?
Niezależnie od tego, jakie urządzenie wybierzesz dla siebie, w przypadku domowych rozwiązań możesz spodziewać się podobnego schematu działania. Woda w klimatyzacji będzie się zbierać, ponieważ podczas pracy jednostki dochodzi do wykraplania się wilgoci w wymienniku ciepła. Jeśli zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać dla siebie, sprawdź ofertę Rotenso, czyli producenta, który specjalizuje się w jednostkach typu split i multisplit. Warto tu wspomnieć o modelu Imoto, który jest kompatybilny z oboma systemami. Co więcej, ta propozycja jest wyposażona w trzy filtry – Cold Nano iAIR, Silver Ion iAIR oraz antybakteryjny HEPA iAIR. To innowacyjne rozwiązanie znacząco zwiększa jakość działania urządzenia, które ma przede wszystkim zagwarantować komfortowe i zdrowe warunki osobom przebywającym w danym pomieszczeniu.
Poznaj również inne wpisy: