Wentylacja i rekuperacja – doskonała kompozycja dla naszego domu i biura, a nade wszystko dla zdrowia
Wentylacja i rekuperacja pasują do siebie idealnie, tworząc z przestrzeni domowej czy biurowej przyjazne środowisko dla zdrowia, dobrego samopoczucia, komfortu pracy, odpoczynku czy snu dla wszystkich użytkowników. Bez powietrza nie da się żyć, a jego stan i skład kluczowo – bezpośrednio i pośrednio -decyduje o naszej kondycji fizycznej i psychicznym zdrowiu. W dobie rosnących problemów z alergią, astmą, wirusami itp. warto jeszcze bardziej przyjrzeć się kondycji powietrza w naszym najbliższy otoczeniu.
Wentylacja i rekuperacja to odpowiedź na nasze troski. Skuteczna bariera dla:
-Dwutlenku węgla – minimalizacja jego zawartości w powietrzu; dotlenienie powietrza;
-Kurzu, pyłów, zanieczyszczeń;
– Alergennów;
– Wirusów, grzybów.
Aby zapewnić powyższe nierzadko nie wystarcza sama wentylacja grawitacyjna i ruch w pionowych kominach wentylacyjnych czy rozszczelnienie, otwieranie, uchylanie okien celem przewietrzenia pomieszczeń. Może wydać się nieskuteczne, a także generować znaczne koszty – duże straty cieplne bądź być utrudniona w przeprowadzeniu, np.: w sytuacji nadmiernej szczelności otworów okiennych i drzwiowych – co obecnie często się zdarza.
Na czym polega rekuperacja?
Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna; system wentylacji wywiewno-nawiewnej, wzbogacony o odzysk ciepła. Celem wentylacji i rekuperatora jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza poprzez następujący nieskomplikowany proces. Świeże powietrze zasysane z zewnątrz do wewnątrz ogrzane zostaje wstępnie w tzw. wymienniku ciepła z użyciem energii pozyskanej, wyizolowanej z powietrza wywiewanego z wewnątrz pomieszczeń na zewnątrz. Strumienie te – płynące w odrębnych kierunkach – nigdy nie mieszają się ze sobą tylko dochodzi do transferu, przekazania energii odnawialnej.
Latem, gdy temperatura na zewnątrz jest niejednokrotnie wyższa niż wewnątrz budynku, następuje sytuacja odwrotna.
Kiedy warto pomyśleć o rekuperatorze?
Przede wszystkim na etapie projektu i budowy domów, lokali, mieszkań, tak aby uzyskać od początku dom inteligentny i ekologiczny w jednym. Nowoczesny, bezpieczny, przyjazny i zdrowy.
Wszystkie budynki pretendujące do miana „ekologiczny” czy „pasywny” wyposażone są w nowoczesną wentylację wraz z rekuperatorem.
Rekuperator można jednak z powodzeniem montować także już w istniejących budynkach, aby znacznie podnieść ich komfort użytkowania.
Korzyści płynące z montażu rekuperatora, czyli dlaczego warto w niego zainwestować?
Wentylacja i rekuperator to para urządzeń, która pozwoli Ci na:
– oszczędności na poziomie nawet 70% w zakresie ogrzewania i chłodzenia, mniejsze rachunki ( wymiennik ciepła odzyskuje ów 70% ciepła);
– rozwiązanie ekologiczne, przyjazne środowisku, kompatybilne z fotowoltaiką;
– możliwość zastosowania dodatkowych filtrów oczyszczających powietrze z wirusów, drobnoustrojów czy bakterii – zdrowie dla całej rodziny;
– komfort snu w oczyszczonym powietrzu; i inne.
Rządowy program „Czyste Powietrze” – czyli rekuperator jako pro-ekologiczny projekt. Jak uzyskać dofinansowanie do rekuperatora?
Rządowy Program „Czyste Powietrz” w swoich kryteriach uwzględnia montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jako wydatek kwalifikowany do dofinansowania. Przewidziany maksymalny koszt zwrotu to 10.000. Można więc uzyskać dofinansowanie do projektu. Rządowy program „Czyste Powietrze” jest rozpisany na 11 lat od 2018 do roku 2029 włącznie.
Jakie właściwości dla rekuperatora w rządowym programie?
– graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła dla centrali wentylacyjnej ≥ 85%, osiągnięta przynajmniej w jednym z zakresów pomiarowych zgodnie z normą PN-EN 308
– maksymalna wartość współczynnika nakładu energii elektrycznej ≤ 0,50 Wh/m3,
– wyposażenie w układ automatyki sterującej -umożliwiającej sterowanie wydajnością w zależności aktualnych potrzeb.
Dowiedz się więcej o naszych usługach: montaż klimatyzacji, klimatyzacja komfortu, klimatyzacja przemysłowa, klimatyzacja biurowa