Serwerownie są pomieszczeniami ze specjalistycznym sprzętem, który jest wrażliwy na wahania poziomu wilgoci oraz temperatury. Ma to istotne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa przechowywanych danych, a tym samym ciągłości pracy wielu przedsiębiorstw. Oba parametry są ściśle kontrolowane przez urządzenia pomiarowe, co pozwala zminimalizować ryzyko ewentualnych awarii serwerów. Wilgotność odgrywa niezwykle istotną rolę w kwestii sprawności poszczególnych komponentów. Im większy poziom wilgoci w powietrzu, tym większe ryzyko korodowania elementów metalowych i zakłóceń pracy urządzeń. Z kolei niski poziom wilgotności wiąże się z powstawaniem niekontrolowanych wyładowań elektrostatycznych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia serwerów. 

Jaki zatem powinien być poziom wilgotności w serwerowniach?

Specjaliści wskazują, że w serwerowniach muszą być spełnione odpowiednie warunki pod względem wilgotności. W takim przypadku zakres tolerancji jest bardzo wąski i wynosi od 45 do 55 procent. Należy jednocześnie wskazać, iż z tym parametrem musi współgrać także temperatura, która powinna zawierać się w przedziale od 20 do 24 stopni Celsjusza, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych i aktualnej pory roku. 

Powyższe dane wynikają ze specyfikacji technicznej urządzeń, jak jednak wskazują eksperci, organy unijne nie precyzują w aktach prawnych, jakie wartości mikroklimatu powinny być zachowane w serwerowniach. Warto jednak wspomnieć o programie założonym w 2008 roku. European Energy Data Center Action Program, bo o nim mowa, oferuje przedsiębiorstwom pomoc w zakresie zarządzania energią stosowaną na poczet klimatyzacji w serwerowniach, co jednak wymaga dostosowania szeregu zasad w przedsiębiorstwach. 

Nowoczesne rozwiązania w zakresie klimatyzacji precyzyjnej, która ma na celu zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności w serwerowniach 

Rosnące koszta energii spowodowały poszukiwanie rozwiązań mających na celu lepszego dostosowywania urządzeń pod względem regulacji wilgotności w serwerowniach, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Wśród takich rozwiązań wymienia się między innymi nawilżanie adiabatyczne. W takim przypadku do strumienia powietrza dodawana jest wilgoć, przez co w czasie parowania możliwe jest pochłanianie ciepła z powietrza, co skutkuje zmniejszeniem temperatury powietrza i jednocześnie zwiększeniem wilgotności. 

Innym sposobem jest wykorzystanie powietrza zewnętrznego, czyli free cooling. Wykorzystuje się wtedy centrale wentylacyjne, co jednak uzależnione jest od aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Gdy powietrze charakteryzuje się wysoką temperaturą i jednocześnie niską wilgotnością, możliwe jest zastosowanie chłodzenia wyparnego, co pozwala zwiększyć wilgotność nawet do poziomu 60%. 

Odpowiednia klimatyzacja w serwerowni pozwoli zachować właściwy poziom wilgotności, mający wpływ na trwałość sprzętu IT 

Firma Klimatech oferuje urządzenia dedykowane klimatyzacji do serwerowni, które pozwalają na zachowanie precyzyjnych wartości wilgotności oraz temperatury powietrza. Oferujemy między innymi sprzęt renomowanej marki Stulz, Daikin, Rotenso oraz K&P o zróżnicowanym sposobie działania w oparciu o metodę odparowania, metodę wodną, czy wykorzystującą strumień zewnętrznego powietrza. Doradzamy w zakresie doboru odpowiedniej mocy klimatyzatorów dopasowanej do potrzeb każdej serwerowni, oferujemy również montaż oraz serwis sprzętu. 

Przeczytaj także inne wpisy poradnikowe oraz sprawdź nasze wybrane usługi: